válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena má za sebou prožitek blízké smrti. Co na prahu života uviděla?

Žena má za sebou prožitek blízké smrti. Co na prahu života uviděla?
Zdroj: Pixabay

Jaké to je, když se člověk ocitne na pomyslné hranici mezi životem a smrtí? Se svým zážitkem se svěřila žena jménem Anne.

Simona Knotkova 13. února 2021

Anne trpěla během svého života systémovým lupusem, autoimunitním onemocněním, během něhož dochází k poškození všech orgánů. Její stav se zhoršil v roce 2005, kdy skončila na přístrojích. Po selhání ledvin a plicním krvácení utrpěla vážné poranění mozku a musela být uvedena do umělého spánku. Když její mozek přestal vykazovat aktivitu, lékaři ji odpojili od ventilátoru. Anne ale jako zázrakem doslova vstala z mrtvých a výzkumné organizaci Near-Death Experience Research Foundation (NDERF), která se zabývá prožitky blízké smrti, později popsala, co na prahu mezi životem a smrtí zažila.

Thumbnail # Muž popsal prožitek blízké smrti: „Pohltilo mě světlo a mé vědomí se oddělilo od těla.“
Mohlo by Vás zajímat:

Muž popsal prožitek blízké smrti: „Pohltilo mě světlo a mé vědomí se oddělilo od těla.“

„Najednou jsem se ocitla ve slabě osvětlené místnosti. Byla jsem tam sama. Všimla jsem si, že tam jsou dveře, které mi připadaly něčím zvláštní. Pak jsem si uvědomila, že už nejsem sama. Byl tam se mnou Bůh! Neviděla jsem ho, ale cítila jsem naprosto bezpodmínečnou lásku v té nejvyšší formě,“ vypověděla žena.

Bůh, respektive to, co Anne přinutilo cítit podobné prožitky, se jí prý zeptalo: „Jsi moc unavená?“ Podle ženy tím bylo myšleno, zda má sílu na to, aby prošla dveřmi, které patrně symbolizovaly její smrt.

„Už si nepamatuju svou odpověď, jestli mě Bůh poslal zpátky, nebo jsem se tak rozhodla já, ale vím, že jsem dostala na výběr. Takže jsem si to asi musela zvolit já. Bůh mě pak zázračně poslal zpět. Když jsem se probudila, po tolika letech utrpení a bolesti byl můj lupus pryč!“ vypovídá Anne.

Thumbnail # Účastníci experimentu zažili po užití halucinogenu prožitek blízké smrti
Mohlo by Vás zajímat:

Účastníci experimentu zažili po užití halucinogenu prožitek blízké smrti

Vědci mají pro podobné zážitky různá vysvětlení. Někteří jsou názoru, že prožitek blízké smrti je psychologickou odpovědí nervové soustavy na trauma. Mozek ve stresujícím okamžiku uvolňuje směsici látek, které by mohly vyvolávat živé halucinace. Na vině může být také nedostatečné okysličení. Uspokojivé vysvětlení ale lékaři dosud nemají, protože tyto prožitky se nedají objasnit žádnými známými fyzickými funkcemi mozku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu