válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena, která přepsala historii: Mary Fields jako první Afroameričanka vozila poštu

Žena, která přepsala historii: Mary Fields jako první Afroameričanka vozila poštu
Zdroj: Ursuline Sisters Archives, Great Falls

Mary Fields se stala první poštovní doručovatelkou afroamerického původu v historii USA. Přečtěte si její příběh.

Simona Knotkova 30. října 2020

Mary Fields se narodila okolo roku 1832 pravděpodobně v Tennessee. Pozadí její rodiny není příliš známé, protože se nedochovaly žádné písemné záznamy. Podle jedné biografie byla její matka otrokyní v domácnosti a otec pracoval na poli. Poté, co otroctví bylo v roce 1865 zrušeno, Fields pracovala krátce jako pokojská na parníku. Zde se seznámila se soudcem Edmundem Dunnem, který jí nabídl místo hospodyně ve svém domě. Ani zde ale na dlouho nezakotvila. V 70. letech 19. století přesídlila do uršulinského kláštera v Toledu, kde jako matka představená působila sestra Edmunda Mary Amadeus Dunne. K té se později přidala i v klášteře St. Peter’s Mission v Montaně, v němž řeholnice otevřela školu pro dcery původních Američanů.

Thumbnail # Ženy na motocyklu: Vykašlaly se na předsudky a samy se vydaly kolem světa
Mohlo by Vás zajímat:

Ženy na motocyklu: Vykašlaly se na předsudky a samy se vydaly kolem světa

Po dobu deseti let se zde Fields starala o hospodářství a chod domácnosti a hravě zastala i kutilské práce. Původní Američané jí přezdívali bílá vrána, protože se podle nich chovala jako bílá žena v černé kůži. V širém okolí si vypěstovala pověst ženy s „povahou medvěda grizzlyho“, které nebyl cizí alkohol ani kouření. A když bylo třeba, otevřela si i ústa na další mužské pracovníky. Právě jeden takový spor ji nakonec stál místo a Fields musela klášter na příkaz biskupa v roce 1894 opustit. Pro šedesátnici to byl však sotva pokyn k odchodu do důchodu.

Na „stará kolena“ si otevřela restauraci nedaleko města Cascade. Protože zde dávala jídlo i těm, kteří neměli peníze, podnik brzy zkrachoval. Poté jako úplně první Afroameričanka v historii začala jezdit s poštovním vozem. Pro její rychlost a spolehlivost se jí začalo říkat Dostavníková Mary. Tuto práci vykonávala do roku 1903, ale ani pak nemyslela na zasloužený odpočinek. Konec svého života strávila jako vedoucí prádelny a zemřela v roce 1914.

Thumbnail # Rosa Parks, neohrožená Afroameričanka, která v autobusu odmítla uvolnit místo bělochovi
Mohlo by Vás zajímat:

Rosa Parks, neohrožená Afroameričanka, která v autobusu odmítla uvolnit místo bělochovi

Dnes je Mary Fields symbolem ženy, která se i bez pomoci muže a navzdory svému původu dokázala porvat se svým osudem v nelehké době plné předsudků. „Narodila se jako otrokyně, ale stala se jednou z nejsvobodnějších duší, které kdy dýchaly,“ řekl o ní herec Gary Cooper.

Další články

Zavří­t reklamu