válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena je posedlá červenou barvou. Obklopuje ji už od puberty

Sedmašedesátiletá Zorica Rebernik z městečka Breze na severu Bosny je žena, kterou v davu rozhodně nepřehlédnete. Upozorňuje na ni totiž červená barva, do které se halí od hlavy až k patě. Co se na první pohled může zdát jako nevšední módní výstřelek, je prý ve skutečnosti naléhavou potřebou, kterou Rebernik nedokáže nijak ovládat. Červenou zkrátka musí nosit.

„Silné nutkání nosit červenou u mě náhle začalo v osmnáctém nebo devatenáctém roku života. Nedokážu to nijak vysvětlit. Můžu jen říct, že jsem tehdy poslechla své tělo. Pokaždé když jsem pak viděla nějaké červené oblečení, musela jsem ho hned mít, a nezastavila jsem se až do momentu, kdy už všechno kolem mě bylo červené. V mém domě ani na mém oblečení nesmí být ani tečka v jiné barvě. Odstíny červené mi dodávají sílu,“ vypráví bývalá učitelka ze základní školy.

Kromě rudého outfitu a nabarvených vlasů stojí za pozornost také její bydlení. Nábytek, prostírání, dekorace, nádobí – to všechno má Rebernik ve své oblíbené barvě. Červenou oázu narušuje pouze bílé topení či zelené listy rostlin.

Obydlí s ní sdílí manžel Zoran, který má pro její „úchylku“ pochopení. Žena si ho v netradiční červené ostatně i brala. Souhlasil také s předem postavenými pomníky, které Zorica nechala vyrobit z červené žuly přivezené z Indie. Muž vidí malou komplikaci pouze v jedné věcí. „Nepoznám, když si koupí něco nového. Nevidím žádný rozdíl, všechno vypadá stejně,“ humorně přiznává.

Mezi obyvateli Breze je Rebernik dobře známá. „Všichni v okolí mě tu znají. Mnoho z nich mi dává různé dárky v červené barvě. V jiné barvě bych je ani nepřijala,“ říká. Tolerují ji takovou, jaká je, o čemž vypovídá i skutečnost, že žena bez okolků navštěvuje v červeném oblečení taky pohřby místních.

Do života Zoricy Rebernik v odstínech červené nahlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu