válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena je podle francouzských úřadů už tři roky mrtvá

Žena je podle francouzských úřadů už tři roky mrtvá
Zdroj: Profimedia

Příběh jako z Kafkovy byrokratické noční můry zažívá Francouzka Jeanne Pouchain. I když je živá a zdravá, podle tamních úřadů před třemi lety zemřela.

Simona Knotkova 19. ledna 2021

Osmapadesátiletá Jeanne Pouchain z francouzské obce Saint-Joseph založila před lety úklidovou firmu. V roce 2000 byla žena nucena několik svých zaměstnanců propustit. Jeden z nich dohnal společnost k soudu, který v roce 2004 určil odškodné ve výši 14 tisíc eur. Protože byl spor veden vůči firmě, a ne samotné Pouchain, žena požadovanou částku nikdy nezaplatila. Spor se táhl až do roku 2016, kdy došlo k nečekanému zlomu.

Thumbnail # Žena musela dokázat, že je živá, úřady ji prohlásily za mrtvou
Mohlo by Vás zajímat:

Žena musela dokázat, že je živá, úřady ji prohlásily za mrtvou

Manželovi a synovi Pouchain tehdy došlo nařízení, že mají újmu bývalé zaměstnankyně proplatit ze svého. Důvod? Podle úřadů byla jejich příbuzná mrtvá, aspoň to soudu tvrdila žalující strana. Bývalá pracovnice a její právník k tomuto přesvědčení došli údajně poté, co Jeanne nereagovala na jejich výzvy.

„Je to šílený příběh, nemohl jsem tomu uvěřit. Nikdy bych si nepomyslel, že soudce může prohlásit někoho za mrtvého bez úmrtního listu. Žalobkyně však tvrdila, že je paní Pouchain mrtvá, aniž by pro to měla nějaký důkaz, a všichni jí uvěřili. Nikdo si to neověřil,“ říká právní zástupce ženy Sylvain Cormier.

Absurdní situace nebrala konce. I když Pouchain byla očividně živá, což potvrdila i lékařská zpráva, soudu to kvůli přetrvávajícímu sporu s bývalou zaměstnankyní nestačilo. Neuvěřitelná situace jí negativně zasahuje do každodenního života. Tři roky se marně snaží vrátit znovu mezi živé.

Thumbnail # Úřady „pohřbily“ ženu. Ta musí už sedm let dokazovat, že není mrtvá
Mohlo by Vás zajímat:

Úřady „pohřbily“ ženu. Ta musí už sedm let dokazovat, že není mrtvá

Nemám žádné doklady totožnosti, žádné zdravotní pojištění. Nemůžu dokázat bankám, že jsem naživu. Jsem nikdo. Už mám toho dost. Pokud to nevybojuju já, nikdo jiný to za mě nevybojuje. Babičce mého muže je 102 let, zažila hodně věcí včetně války, ale řekla mi, že nic z toho se nevyrovná tomu, čím si procházím já,“ vypráví zoufalá žena.

V poslední době se jí sice podařilo „vstát z mrtvých“ a již nadále není vedená jako zesnulá osoba, ale stejně tak podle úředních záznamů není ani živá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu