Vydržet bez smartphonu není tak lehké, jak se může zdát.

Vydržet bez smartphonu není tak lehké, jak se může zdát. | zdroj: odditycentral.com


Žena hraje o 100 tisíc dolarů. Podmínka? Rok nesmí používat chytrý mobil

TÉMATA: moderní technologie | chytré telefony | smartphone

user-avatar

Simona Knotková

17. 10. 2019 | 08:28

Dokázali byste vydržet rok bez chytrého telefonu? Přesně tuto výzvu se rozhodla podstoupit mladá žena z New Yorku. V sázce je tučná finanční odměna.

Výrobce vitamínových nápojů Vitaminwater vyhlásil na konci loňského roku soutěž o sto tisíc dolarů (v přepočtu na naši měnu cca 2,3 milionů korun). Úkol byl jednoduchý… a obtížný zároveň. Soutěžící nemohli celý rok používat chytrý telefon. Nejdál se dostala jediná osoba, devětadvacetiletá fantasy spisovatelka Elana Mugdan. Tvrdí, že soutěž jí dala cennou životní lekci a ona se už nikdy nechce vrátit k chytrému zařízení.

"Rozhodla jsem, že se ke smartphonu nevrátím ani poté, co soutěž skončí. Nevěřím této technologii. Kdybych k ní měla zase přístup, myslím, že bych ji znovu začala zneužívat, plýtvala bych svým časem, byla bych na mobilu dlouho do noci a znovu bych se stala závislou na sociálních médiích. Nechci se už vracet do tohoto bodu. Jsem teď o 125 % produktivnější než dřív. Jenom za tento rok jsem přečetla více než třicet knížek. Jsem mnohem šťastnější a lépe se mi spí. Pokouším se i znovu navázat kontakt s některými lidmi z minulosti," říká žena.

Jediný telefon, který nyní používá, je starý rozevírací mobil Kyocera. Absence smartphonu ji už párkrát dostala do prekérní situace. "Jednou jsem třeba málem zůstala uvíznutá na letišti v Seattlu, protože jsem si špatně opsala telefonní číslo a nebyl žádný způsob, jak zjistit to správné. Nemohla jsem si nijak sehnat taxíka a ve státě nebyl nikdo, kdo by mi pomohl."

Ještě před získáním peněžní odměny bude muset podstoupit test na detektoru lži. Mugdan si z toho důvodu velmi hlídá, aby ani trochu nepodváděla. Dle svých slov je totiž velmi úzkostlivá a detektor by její lež hravě zaznamenal.

Podobnou zkušenost by doporučovala také dalším lidem. "Nepoužívání chytrého telefonu mě osvobodilo a otevřelo mi v mnohém oči. Nyní si uvědomuju také své další špatné návyky. Pomalu ale jistě se teď pokouším změnit k lepšímu celý svůj život, den za dnem," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

17. 10. 2019 | 08:28

Zavří­t reklamu