Lara Maiklem a malá ukázka jejích úlovků.

Lara Maiklem a malá ukázka jejích úlovků. | zdroj: theguardian.com


Žena holduje neobvyklé zábavě. V bahně Temže hledá věci, které tam lidé odhodili i před staletími

TÉMATA: archeologie | záliba | londýn

user-avatar

Simona Knotková

22. 07. 2020 | 13:30

Jedna řeka, miliony lidských osudů - i tak by se dala popsat Temže a její dno plné odpadků, sahajících mnohdy až hluboko do minulosti. Jejich hledání se věnuje Britka Lara Maiklem.

"Po tisíce let lidské bytosti ztrácí svůj majetek a vyhazují odpadky do řeky Temže, což z ní dělá nejdelší a nejrozmanitější archeologickou síť na světě. Její pobřeží se odhalí dvakrát za den, když voda klesne. Pro ty, kteří se v tom vyznají, poskytují tyto blátivé úseky hmatatelné spojení s minulostí a oázu klidu v tomto chaotickém městě," začíná Lara Maiklem vyprávění, které poskytla serveru The Guardian.

Takzvanému mudlarkingu (prohrabávání bahna) se začala věnovat před dvaceti lety. Byl to pro ni způsob, jak uniknout chaosu a hluku velkoměsta. Zároveň se díky tomu srovnávala s ranou mateřskou rolí a smrtí svého otce. "Mám štěstí, že tuto neobvyklou zálibu můžu brát jako koníčka. 'Mudlarks' z 19. století byli ale nuceni prohledávat pobřeží kvůli nouzi. V té době byl Londýn branou do impéria a Temže byla přeplněná loďmi ze všech koutů světa. Všechen ten chaos s sebou přinášel příležitosti. Prohrabávači bahna byli dřív velmi žalostnou skupinkou. Byli to děti a staří lidé, kteří přežívali tím, že se brodili zapáchajícím bahnem a sbírali cokoliv, co mohli prodat."

Škála věcí, které za ty roky našla, je skutečně pestrá. Zbytky starořímského vytápění, středověké kachličky, zvířecí kosti, hřebínky, zachovalé kožené boty z doby před více než 500 lety, upomínkové předměty milenců nebo i lidskou lebku – to všechno a ještě mnohem víc se ženě už podařilo odhalit. 

"Nejsem archeolog ani hledač pokladů, s detektorem kovu posedle pátrající po zlatě a mincích (i když obojí jsem už našla i bez něho). Jsem hledač a sběratel kousků lidské historie. Někdy najdu jen knoflík, rozbitou hliněnou dýmku nebo úlomek keramiky, ale každý z nich je vzácným oknem do minulých životů prožitých v okolí slavné řeky našeho hlavního města," říká Maiklem.

Více o její činnosti se můžete dozvědět na jejím Twitteru, kde pravidelně publikuje fotografie svých nálezů.

user-avatar

Simona Knotková

22. 07. 2020 | 13:30

Zavří­t reklamu