válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena chtěla spáchat sebevraždu skokem z mostu. Zachránila ji krinolína

Žena chtěla spáchat sebevraždu skokem z mostu. Zachránila ji krinolína
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V roce 1885 se zoufalá dvaadvacetiletá žena rozhodla pro sebevraždu skokem z mostu. Štastnou shodou okolností ji ale zachránila krinolína, tyranizující módní výstřelek viktoriánské éry.

Simona Knotkova 30. listopadu 2018

Nosit ocelovou výztuž sukně, takzvanou krinolínu, nebylo nikterak příjemné. Špatně se s ní pohybovalo, nedalo se s ní dobře sedět a v případě požáru navíc hrozilo snadné vzplanutí. Je zaznamenáno, že kvůli krinolíně zahynulo v 19. století minimálně tři tisíce žen. Módní diktát byl ale neúprosný, a tak si tento nebezpečný módní doplněk snadno razil cestu do šatníku tehdejších dam. Jednou z nich byla také barmanka Sarah Ann Henley z anglického Bristolu. Více než nepohodlí módní nezbytnosti ji ale trápil její snoubenec.

Dvojice mezi sebou měla bouřlivý vztah a často se hádala. Sarah svému partnerovi dokonce udělala scénu přímo na jeho pracovišti před šéfem. Jednoho dne muži došly nervy a přes dopis své zasnoubení odvolal. Nemohl tušit, jakou reakci to u ženy spustí.

8. května 1885 se Sarah vypravila k mostu Clifton Suspension Bridge ve východní části Bristolu. O čtvrť na jednu ráno přelezla zábradlí a vrhla se do vod řeky Avon. To, co se poté stalo, popsalo několik svědků, mezi nimiž byl i detektiv Robertson.

Vlivem proudícího vzduchu se sukně s krinolínou po seskoku nafoukla a začala plnit funkci padáku. Té noci navíc foukal vítr, který Sarah nasměřoval namísto do vody na bahnitý břeh. Šokovaní svědkové ihned běželi k ženě, aby se ujistili, zda žije. Sarah na první pohled vypadala nezraněná. Z celého incidentu byla ale ve značném šoku. Robertson zastavil projíždějící drožku a jejího řidiče poprosil, zda by ženu nedopravil do bristolské nemocnice. Muž si ženu prohlédl, a když uviděl, jak je špinavá od bláta, odmítl. Nepřijal ani peníze, které mu detektiv nabízel, a se slovy „Je mi to fuk. Ať si klidně umře.“ odjel pryč.

Robertsonovi se naštěstí podařilo najít jiný odvoz a po lékařském vyšetření bylo potvrzeno, že žena jako zázrakem skutečně přežila skok bez jakékoliv fyzické újmy. Po propuštění se vrátila do běžného života a zemřela teprve v roce 1948 ve věku 86 let.

Na lhostejného řidiče drožky se následně svalila vlna kritiky. V pozdějším dopise veřejnosti své chování omlouval tím, že měl zakázáno pouštět do vozu špinavé lidi a nemohl si kvůli rodině dovolit o svou práci přijít.

Další články

Zavří­t reklamu