válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena byla 12 let němá. V dospělosti jí v krku našli spolknutou minci

Žena byla 12 let němá. V dospělosti jí v krku našli spolknutou minci
Zdroj: metro.co.uk

Od třinácti do dvaceti pěti let Australanka Marie McCreadie nepromluvila ani slovo. Na vině byla záhadná diagnóza. Jak se ale později ukázalo, žena dočasně ztratila schopnost mluvit kvůli spolknuté minci.

Simona Knotkova 31. července 2019

Do roku 1972 byla Marie McCreadie normální dospívající dívka. Pak se ale stalo něco záhadného – ze dne na den ztratila hlas. Podle lékařů se mohlo jednat o následek prodělané bronchitidy a laryngitidy. Pomoci jí ale nedokázali.

„Doktoři si se mnou nevěděli rady. Neustále mi jenom říkali věci jako ‚proplachuj si krk slanou vodou‘. Udělali všechny testy a rentgeny, ale nic nenašli. Nakonec to jenom zametli pod koberec a řekli mi, ať se s tím naučím žít,“ vypráví dnes šedesátiletá žena.

Kvůli záhadné nemoci si prošla psychickými mukami. Všechno vyústilo pokusem o sebevraždu, kvůli kterému musela přerušit studium a nastoupit na psychiatrickou léčbu. Teprve v pozdějších letech se naučila se svou diagnózou žít a začala pracovat jako písařka pro vládní agenturu Australian Public Service. Nenadály obrat přišel o dvanáct let později, v roce 1984.

„Byla jsem zrovna v práci, když jsem začala kašlat a krvácet z úst. Kolegové mi hned zavolali záchranku. Doktoři v mém krku pak objevili hrudku pokrytou krví a hlenem. Když ji vyčistili, zjistili, že je to třípence.“

Marie netušila, jak se jí mince do krku dostala. Nebylo ale pochyb, že právě ona stála za tajemnou němotou. Krátce po jejím vyndání se ženě vrátil hlas.

„První jsem dělala krátké zvuky, naříkala jsem, plakala. Netrvalo mi dlouho, než jsem znovu začala mluvit, protože jsem celý život otevírala pusu a pokoušela jsem se napodobovat slova. Mluvila jsem, ale nevycházel ze mě žádný zvuk. Když se mi hlas vrátil, největší problém mi dělalo dýchání. Musela jsem se znovu naučit mluvit a dýchat zároveň,“ vzpomíná.

O dvanácti letech bez hlasu napsala knihu, kterou vydala letos pod titulem Voiceless (Němá). I když jí nepříjemná zkušenost přinesla utrpení, dnes se ji snaží hodnotit i z té pozitivní stránky.

„Moje cesta byla dlouhá a zprvu bohatá na extrémní deprese. Musela jsem znovu povstat a najít si své místo ve světě. I když jsem zažila těžké časy, ve kterých jsem si připadala osamělá a nemilovaná, zažila jsem taky ty dobré, poznala jsem správné lidi a naučila se ovládat své pocity a emoce. Každá špatná událost s sebou nese i několik dobrých. Teď mám dvě dcery a tři vnoučata, kteří pro mě představují ty nejdůležitější věci na světě. Někde podél té cesty se mi tedy asi něco povedlo,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu