válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena a holčička padají z hořícího domu. Přežila jenom jedna

Žena a holčička padají z hořícího domu. Přežila jenom jedna
Zdroj: vintag.es
+ 2 fotky+ 3 fotky

V roce 1975 obletěla svět hrozivá série fotografií. Zachycen je na nich pád ženy a malé dívky, pod kterými se během požáru zřítil nouzový východ. Jedna z žen nehodu bohužel nepřežila.

Simona Knotkova 21. ledna 2018

Budovu na Marlborough Street v Bostonu zachvátil požár 22. července 1975. Mezi obyvateli bytů byly i devatenáctiletá Diana Bryant a její dvouroční kmotřenka Tiare Jones, které společně s hasičem Robertem O’Neilem čekali v nouzovém východu, až se k nim dostane žebřík hasičského vozu.

Když se zdálo, že všichni tři budou už brzy v bezpečí, došlo k tragédii. Chatrná konstrukce nouzového východu se pod trojicí zřítila. O’Neil se před zhroucením ještě stačil chytit žebříku, na který se následně vyšplhal. Žena s dítětem ale padaly z patnáctimetrové výšky dolů. Průběh nešťastného pádu se podařilo zachytit fotografovi z deníku Boston Herold Stanleymu Formanovi.

„Fotil jsem, jak padaly, ale pak jsem se otočil. Došlo mi, co se děje, a nemohl jsem se dívat, jak dopadnou na zem. Dodnes si pamatuju, jak jsem se třásl. Tehdy jsem ještě netušil, jaký dopad ty snímky budou mít. Teprve během vyvolávání jsem se dozvěděl, jak dramatickou podívanou se mi podařilo zachytit,“ vzpomínal po letech autor série snímků Fire Escape Collapse (Zřícení nouzového východu).

Stanley Forman vedle svého díla. Za snímky byl oceněn Pulitzerovu cenu za nejlepší aktuální zpravodajskou fotografii.

Stanley Forman vedle svého díla. Za snímky byl oceněn Pulitzerovu cenu za nejlepší aktuální zpravodajskou fotografii.

Holčička spadla na starší ženu a pád se jí podařilo přežít. Diana Bryant však utrpěla vážná zranění, kterým o několik hodin později v nemocnici podlehla.

Fotografie brzy obletěly celosvětové deníky, kde se jim dostalo negativní odezvy. Čtenáři byli pobouřeni explicitní povahou snímků a noviny obviňovali, že v honbě za senzací zneužívají smrti mladé ženy. Samotný Forman kontroverzi nijak nevnímal.

„Když se nad tím zamyslíte, nebylo to tak hrozné. Ta žena v době vydání ještě nebyla mrtvá, neukazovaly jsme na přední straně mrtvého člověka. Pak zemřela, což byla samozřejmě tragédie. Já jsem ale fotograf, musím se na věci dívat z odstupu.“

Podle něj fotografie také napomohly prevenci. Po jejich vydání se začaly hromadně kontrolovat stavy nouzových východů a snímky jsou bezpečnostními orgány dodnes jako výstraha používány.

Další články

Zavří­t reklamu