válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemské magnetické pole slábne a chová se divně

Zemské magnetické pole slábne a chová se divně
Zdroj: iflscience.com

Evropská vesmírná agentura ESA monitoruje svými satelity zemské magnetické pole. Ty zaznamenaly podivný bod nad oceánem mezi Afrikou a Jižní Amerikou. Jde o místo, kde je pole slabé. Tento bod nebo skvrna se stále rozrůstá a dokonce se zdá, že se rozděluje na dvě. To by se stalo vůbec poprvé v historii.

Tomáš Chalupa 4. června 2020

Magnetické pole chrání Zemi před dopadem ultrafialového záření z kosmu. Je tedy velmi důležité, aby bylo silné a „fungovalo správně“. To ale nad jižním Atlantikem přestává platit. Pole zjevně slábne. Tento fenomén už vědci pozorují desítky let, a tak se mu dostalo dokonce vlastního jména Jihoatlantická anomálie.

O její existenci se ví od roku 1970. Za tu dobu se anomálie mnohokrát změnila, zmenšila i zvětšila, ale současné parametry jsou podle odborníků skutečně znepokojivé. Je nejvyšší čas přijít na to, proč se tak děje a co se s tím dá dělat. Vědci se domnívají, že za existencí anomálie jsou procesy v zemském jádře, takže dělat nemůžeme zřejmě nic. Podle některých vědců je rozšiřování, slábnutí a rozdělování anomálie na dvě znakem, že dojde k přepólování zemského magnetického pole. O tomto fenoménu jsme psali už několikrát a vědci si stále nejsou jistí, zda a kdy k němu vlastně dojde. Objevují se informace, že slábnutí pole by mohlo mít vliv na fungování pozemské infrastruktury nebo zařízení, ale podle všeho nic takového v dohledné době nehrozí. Fenomén Jihoatlatické anomálie ale každopádně získává na důležitosti a je potřeba jej bedlivě sledovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu