válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemské jádro je staré miliardu let

Zemské jádro je staré miliardu let
Zdroj: Profimedia
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jak je stará planeta Země, víme, ale jak je staré její jádro? Řeklo by se, že stejně jako celá planeta, ale to je omyl. Jádro Země je mnohem mladší, ale i tak pořádně staré – asi jednu miliardu let.

Tomáš Chalupa 7. června 2021

Země se dá přirovnat k dortu, který má na povrchu pevnou krustu, ale v jeho jádru je jen tekutá čokoláda. V jádru se převaluje žhavá láva, jejíž pohyby vytvářejí magnetické pole Země. Aby se láva nedostala ven, k tomu slouží pevný obal. Vše tedy funguje tak, že to ve výsledku přispívá k příjemnému životu na Zemi.

Thumbnail # Vědci odkrývají tajemství zemského jádra
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci odkrývají tajemství zemského jádra

Otázka je, jak staré je ono tekuté jádro. To má  v průměru 2442 kilometrů a jeho stáří zatím nikdo přesně neurčil. Existovaly názory, že je stejně staré jako Země sama, jiné teorie říkaly, že je staré sotva půl miliardy let.

Jádro vědci nazývají geodynamo a jak už jsme řekli, je zdrojem magnetického pole. Žádná jiná planeta v naší Sluneční soustavě magnetické pole nemá. I nad tím se vědci zamýšlí, proč jsme v tomto směru tak unikátní. Jádro není koule, ale spíše elipsa, která se otáčí o 1,3 stupně více než Země. Jádro možná kdysi bylo jen tekuté a pak postupně krystalizovalo, ale na tuto věc se názory různí. Otázkou je, kdy jádro jakožto tekutá hmota vlastně vzniklo.

Thumbnail # Magnetické pole Země málem zmizelo před 565 miliony lety, co jej zachránilo?
Mohlo by Vás zajímat:

Magnetické pole Země málem zmizelo před 565 miliony lety, co jej zachránilo?

Podle nejnovějších výzkumů a matematických modelů se zdá být zřejmé, že stáří jádra je někde mezi 1 a 1,3 miliardy let. Z hlediska Země je tedy poměrně mladé. V té době se také vytvořilo magnetické pole, které dále sílilo. Bez něj by Země nebyla obyvatelná, protože chrání povrch před radioaktivním zářením z vesmíru.

Jádro postupně chládne a pevný obal kolem něj se zvětšuje procesem krystalizace. Tekutá láva postupně tuhne, a jádro se tak zmenšuje. Je to ale velmi pozvolný proces, který bude trvat ještě velmi dlouho.

Thumbnail # Obrovská magnetická anomálie pod africkým kontinentem: Blíží se přepólování planety?
Mohlo by Vás zajímat:

Obrovská magnetická anomálie pod africkým kontinentem: Blíží se přepólování planety?

Vědci také zjistili, že v jádru není jen roztavené železo, ale také lehčí prvky, jako je vodík, uhlík a kyslík, ale také síra a silikon. Vše se nachází v tavenině o teplotě 5 100 stupňů Celsia.

Jádro Země je pro život mimořádně důležité, a vědci mu proto věnují velkou pozornost. Ovšem už z podstaty věci se velmi obtížně zkoumá. Pro veškeré odhady se proto používají experimenty a fyzikální modely. Provrtat se do jádra je totiž nemožné. Je jisté, že jádro jednoho dne zcela vychladne, zkrystalizuje, a tím pádem zanikne život na planetě Zemi, která se rychle stane neobyvatelnou kvůli vysoké radiaci. To je ale naštěstí otázka velmi vzdálené budoucnosti.

 

Další články

Zavří­t reklamu