válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemská atmosféra se rozeznívá jako zvon

Zvonící zvon vytváří svůj typický hudební zvuk tím, že  vibruje současně na několika frekvencích: zní nízko posazeným základním tónem současně s mnoha vyššími podtóny.

V případě atmosféry její “hudba” ale nezní jako zvuk, který slýcháme. Má podobu rozsáhlých vln atmosférického tlaku, které se šíří po celé zeměkouli a cestují kolem rovníku; některé se pohybují od východu k západu a jiné od západu k východu.

Každá z těchto vln je rezonanční vibrací globální atmosféry, která má analogické vlastnosti jako rezonanční výška vyzvánějícího zvonu.

Stejným způsobem, jako Měsíc svou gravitací působí na zemská moře, přitahuje také naši atmosféru. Spolu s vlivem Slunce vytváří na obloze atmosférické vlny nebo rezonance, které jsou detekovatelné jako pohybující se kapsy těsně zabaleného vzduchu, jež mohou být dlouhé tisíce kilometrů.

Thumbnail # Astronomové objevili systém se šesti planetami, které tančí v přesné orbitální harmonii
Mohlo by Vás zajímat:

Astronomové objevili systém se šesti planetami, které tančí v přesné orbitální harmonii

Potvrzení staletých teorií

Výzkum atmosférických rezonancí započal již v 19. století zásluhou francouzského fyzika a matematika Pierra-Simona Laplaceho a v následujících dvou stoletích pokračoval. Laplaceova teorie byla upřesněna, což vedlo k podrobným předpovědím vlnových frekvencí v atmosféře. Skutečná detekce těchto vln však stála před vědci jako výzva.

Vědci Takatoši Sakazaki z Kjótské univerzity  a Kevin Hamilton z Havajské univerzity v Mānoa se pustili do detailní analýzy dat získaných pozorováním atmosférického tlaku každou hodinu  během posledních 38 let. Jejich výzkum nakonec odhalil desítky vlnových modelů, které byly predikovány pouze teoreticky. Výzkumníci se zaměřili na vlny s periodami mezi 2 hodinami a 33 hodinami. Ty cestují vodorovně atmosférou a pohybují se rychlostí vyšší než 1127 km v hodině.

Pokud vlny proudí vzduchem ve správné výšce a rychlosti, mohou ladit s atmosférou a vytvářet rezonanci. To umožňuje vlnám vytvořit dostatečně stabilní vzor, aby vibroval napříč celou globální atmosférou, jako zvukové vlny rozeznívající zvon.

Thumbnail # Hippies měli pravdu, vše jsou vibrace. Naše vědomí je výsledkem jejich synchronizace
Mohlo by Vás zajímat:

Hippies měli pravdu, vše jsou vibrace. Naše vědomí je výsledkem jejich synchronizace

Vědci skutečně našli sady těchto nebeských rezonančních vln (rezonanční režimy), které pokrývaly celou planetu a přispívaly tonálními rovinami ke zvonění atmosféry.

„Naše identifikace tolika režimů v reálných datech ukazuje, že atmosféra skutečně zvoní jako zvon,“ konstatoval Hamilton.

Potvrzení dvě staletí starých teorií o atmosférické cirkulaci a následném dolaďování umožní vědcům vytvářet solidnější modely předpovědi klimatu a počasí.

Další články

Zavří­t reklamu