válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřeli během výsadkové operace Market Garden. Teprve po 72 letech objevili jejich těla

Zemřeli během výsadkové operace Market Garden. Teprve po 72 letech objevili jejich těla
Zdroj: dailymail.co.uk

Během operace Market Garden zemřela i skupina šesti vojáků, jejichž prací bylo zajistit terén pro výsadkáře. Jejich těla nebyla po válce nalezena. Vše se až změnilo letos.

Simona Knotkova 16. září 2016

Ambiciózní operace Market Garden, jež byla spuštěna 17. září 1944, mohla ukončit 2. světovou válku o rok dříve. V plánu bylo obejít německé obranné pásmo, takzvanou Siegfriedovu linii, a proniknout na německé území. Ke zdárnému výsledku měli dopomoct výsadkáři, kteří byli spuštěni na mosty u nizozemských měst Arnhem a Nijmegen, a pozemní síly od belgických hranic. Největší výsadkářská akce v dějinách ovšem selhala.

Němci své území nehodlali vydat zadarmo a na útok odpověděli tvrdou obranou. Pozemní silám se navíc nepodařilo dorazit k mostům včas a výsadkáři dobyté území po několika dnech ztratili.

Výsadkářský útok měl Němce překvapit. Nakonec byli ale velmi nepříjemně překvapení Spojenci, kteří utrpěli jednu z největších porážek 2. světové války.

Výsadkářský útok měl Němce překvapit. Nakonec byli ale velmi nepříjemně překvapení Spojenci, kteří utrpěli jednu z největších porážek 2. světové války.

Velká prohra Spojenců přinesla četné ztráty na životech. Mimo jiné mezi nimi byla i šestice pěšáků z hraničářského pluku, která měla za úkol zajistit terén pro parašutisty a následně obsadit vesnici Oosterbeek. Svobodník Raymond Halliday, desátníci Jack Carr a Thomas Edgar a vojíni Thomas Stanley, Harry Vasey a George Wilson (čtyři z nich jsou zobrazeni v galerii) ale do příchodu posil nevydrželi a zahynuli v boji. Jejich těla byla poté buď Brity či Němci pohřbena do neoznačeného hrobu, a jejich blízcí tak ztratili možnost důstojně je pohřbít. To trvalo celých 72 let.

Nyní se ale tým expertů z Grossbeekova památníku v Nizozemsku, který se zabývá právě ztracenými vojáky z 2. světové války, ozval s pozitivními výsledky. Šest mužů identifikoval v hrobech v nizozemské vesnici. Pomohly jim k tomu dokumenty o exhumacích z roku 1945, v nichž se psalo o vykopání hrobů obětí z Arnhemu a následném znovupohřbení na nekonkretizovaných místech ve vojenském hřbitově v Oosterbeeku.

O nálezu byly informovány rodiny pozůstalých, které se 14. září sešly pro uctění jejich památky. Mezi potomky byla například vnučka Raymonda Hallidaye Joanne Pritchard. S prapředkem se pořádně neznal ani její otec, protože mu v době války byly teprve dva roky. Dle jejích slov se ale za svého života sám pokoušel jeho hrob najít a konečného identifikování by si tedy velmi vážil.

Hřbitov ve vesnici Oosterbeek.

Hřbitov ve vesnici Oosterbeek.

„I když ho můj otec stěží znal, vím, že byl na něj velmi hrdý. V 70. letech odešel do Nizozemska a pokoušel se jeho hrob najít, ale samozřejmě se mu to nepodařilo. To, že tu teď stojíme a vzdáváme mu úctu, je skutečnou poctou a výsadou pro celou naši rodinu. Jsme si dobře vědomi toho, že ne všichni mají tu příležitost, a jsme vděčni lidem, kteří se podíleli na identifikaci.“

Další články

Zavří­t reklamu