válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřela Kazimiera Mika, dívka z ikonické fotky, která oplakává mrtvou sestru

Zemřela Kazimiera Mika, dívka z ikonické fotky, která oplakává mrtvou sestru
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1939 pořídil americký fotograf Julien Bryan ikonickou fotku polské dívky, které nacisti zavraždili sestru. Žena, světu později známá jako Kazimiera Mika, zemřela 28. srpna ve věku 93 let.

Simona Knotkova 13. července 2021

Julien Bryan zachytil německou invazi Polska z bezprostřední blízkosti. Do Varšavy dorazil 7. září 1939 a s pomocí starosty města, který mu zajistil auto, průvodce a tlumočníka, pořídil významný výpovědní materiál, díky kterému se o situaci v Polsku dozvěděl celé svět. Jedním z nejsilnějších okamžiků pro něj bylo setkání s mladou dívkou, které nacisti zabili sestru. Její bolest navždy zvěčnil v ikonickém snímku.

Thumbnail # Američan natočil unikátní záběry prvních dnů války. Riskoval pro ně život
Mohlo by Vás zajímat:

Američan natočil unikátní záběry prvních dnů války. Riskoval pro ně život

„Když jsme projížděli malým polem na okraji města, chybělo nám jen pár minut k tomu, abychom byli svědky tragické události, té nejneuvěřitelnější ze všech. Sedm žen na poli kopalo brambory. V jejich oblasti došla mouka a ony zoufale potřebovaly jídlo. Najednou se zničehonic objevila dvě německé letadla a o pouhých sto osmdesát metrů dál hodila dvě bomby na malý dům. Dvě ženy v něm zemřely. Kopačky brambor spadly k zemi a doufaly, že si jich nikdo nevšimne. Sotva bombardéry zmizely, ženy se vrátily k práci. Neměly žádné jídlo. Nacističtí piloti ale nebyli spokojení se svým výsledkem. Za pár minut se vrátili, snesli se do šedesáti metrů nad zemí a pole začali zasypávat kulometnou palbou. Dvě ze sedmi žen zabili. Ostatním pěti se podařilo nějak utéct. Zatímco jsem fotografoval těla, doběhla tam malá desetiletá dívka a ohromená stála u jedné mrtvoly. Ta žena byla její starší sestra. Dívka se nikdy předtím nesetkala se smrtí a nedokázala pochopit, proč s ní sestra nemluví… Dívala se na nás s údivem. Vzal jsem ji za ramena a pevně ji držel ve snaze uklidnit ji. Plakala. Stejně jako já a další dva polští důstojníci, kteří tam byli s námi,“ sugestivně Bryan vzpomínal.

Dívkou byla dvanáctiletá Kazimiera Mika. Válku se jí podařilo přežít a v budoucnu se s fotografem setkala hned dvakrát – poprvé v roce 1958, podruhé v roce 1974. Loni za ní do Varšavy přijel Bryanův syn a společně navštívili hrob její sestry ke příležitosti 80. výročí od smrti.

Polská média nyní informovala, že 28. srpna zemřela také Mika. Bylo jí 93 let. Pohřbena je na Powazkowském hřbitově ve Varšavě.

Další články

Zavří­t reklamu