Maureen O´Hara byla proslulá nejen svou krásou, ale i hereckým temperamentem.

Maureen O´Hara byla proslulá nejen svou krásou, ale i hereckým temperamentem. | zdroj: Profimedia.cz


Zemřela jedna z posledních ikon zlaté éry Hollywoodu Maureen O´ Hara. Dožila se 95 let

TÉMATA: herečky | hollywood | maureen o´hara | john wayne | john ford | alfred hitchcock

user-avatar

Blondie

27. 10. 2015 | 11:30

„Myslím, že každý byl do Maureen O´Hara zamilovaný,“ prohlásil loni o irské herečce herec Clint Eastwood při předávání cen Governors Awards. Jedna z posledních žijících ikon zlaté éry Hollywoodu se tehdy konečně dočkala svého jediného, byť „jen“ čestného Oscara. Minulou sobotu zemřela ve spánku ve věku 95 let.

Irská imigrantka s původním jménem Maureen FitzSimonsová (1920-2015) na sebe poprvé výrazně upozornila v divácky úspěšném Hitchcockově filmu Hospoda Jamajka z roku 1939, kde hrála po boku Charlese Laughtona. Ten byl tak uchvácen jejíma výraznýma zelenýma očima, že si ji prosadil za partnerku do filmové adaptace Zvoník u Matky Boží, kde O´Hara ztvárnila roli cikánky Esmeraldy, do níž se hrbatý Quasimodovo v podání Laughtona zamiluje.

Jako cikánka Esmeralda ve filmové adaptaci Hugova románu Zvoník u Matky Boží (1939)

Po tomto filmu Maureen odešla do Hollywoodu a zůstala tam více než půlstoletí. Stala se jednou z ikon zlaté éry Hollywoodu a na vrcholu své slávy byla považována za jednu z nejkrásnějších žen na světě. Její zářivě zrzavé vlasy, zelené oči a broskvově světlá pleť jí vynesly titul královny technikoloru. Ceněna byla ovšem i pro své emotivní herectví.

Obzvlášť si ji oblíbil režisér John Ford, s nímž O´Hara natočila celkem pět filmů, z nichž ten nejúspěšnější Bylo jedno zelené údolí získal v roce 1941 pět Oscarů včetně sošky za nejlepší film, avšak Maureen O´Hare z něj vyšla na prázdno. Filmová akademie ji na Oscara nikdy ani nenominovala, neboť vesměs ztvárňovala postavy, které jí byly velmi podobné. Hrála většinou vášnivé, divoké a odvážné ženy, a takovou byla i v životě. Bylo o ní známo, že většinu odvážných kaskadérských kousků, včetně pádu ze žebříku na koně, odehrála sama. V jedné ze scén filmu Zvoník u Matky Boží ji Laughtonův kaskadérský dvojník vyzvedl nad hlavu na kostelní věž, aniž by pod nimi byla natažena záchranná síť. „Kdybych spadla, zabila bych se. Ale já jsem docela tvrdá, takže bych zřejmě rozbila cement,“ vtipkovala herečka. „Ve své kariéře jsem prováděla různé nebezpečné věci a zpravidla jsem se předtím pomodlila, abych to zvládla bezpečně a bez újmy na zdraví,“ dodala herečka, která byla hluboce věřící, avšak vždy stála oběma nohama na zemi.

S Johnem Waynem ve filmu Johna Forda Tichý muž (1952)

Maureen O´Hare často vystupovala po boku předních herců své doby, jako byli Douglas Fairbanks, Sir Alec Guinness, John Payne, Rex Harrison, James Stewart nebo Henry Fonda, avšak nejslavnější filmovou dvojici vytvořila s filmovou westernovou legendou Johnem Waynem. I když mezi nimi na plátně fungovala neuvěřitelná chemie, O´Hara s ním ani se žádným jiným filmovým partnerem neměla milostné pletky. „Byli to jen drazí přátelé,“ tvrdila.

Její milostný život však chudý rozhodně nebyl. Herečka byla celkem třikrát vdaná. Poprvé se vdala už v 19 a za dva roky nato se rozvedla. Rok po rozvodu si vzala amerického režiséra Williama Houstona Priceho, který měl problémy s alkoholem a týral ji. Utekla mu v roce 1953 s mexickým politikem a bankéřem Enriquem Parrou, kterého však v roce 1967 opustila kvůli Charlesi F. Blairovi, jenž byl pionýrem aviatiky a zakladatelem i šéfem americké dopravní společnosti. Kvůli němu zanechala na delší čas herectví. Když se v roce 1978 zřítil v letadle, převzala ovdovělá O´Hara po svém manželovi otěže ve firmě a stala se první ženskou prezidentkou dopravní společnosti v USA.

Se svým třetím manželem, kapitánem Charles F. Blairem na palubě letadla v červenci roku 1976.

Na filmové plátno se znovu vrátila počátkem 90. let a hrála i v televizi. Loni obdržela čestného Oscara a byla tak druhou herečkou po Myrně Loy, která tuto cenu získala, aniž byla někdy předtím na Oscara nominována.

„Pro kohokoliv kdekoli na světě, kdo miluje filmy, je víc než jen irskou filmovou hvězdou. Ona je opravdovou legendou kinematografie. Ženou, jejíž schopnosti a šíře talentu je bezkonkurenční,“  prohlásil o Maureen O´Hara herec Liam Neeson, když jí čestného Oscara loni předával.

Za filmovou kariérou této herečky se můžete ohlédnout v naší fotogalerii.  

user-avatar

Blondie

27. 10. 2015 | 11:30

Zavří­t reklamu