Módní odkaz jménem Givenchy | zdroj: Profimedia.cz


Zemřela ikona módního průmyslu Hubert de Givenchy. Jeho zákaznicemi byly slavné herečky i první dámy

TÉMATA: móda | módní návrháři | francie

user-avatar

Yvonne K.

13. 03. 2018 | 14:00

Ve věku jednadevadesáti let zemřel významný francouzský módní návrhář Hubert de Givenchy, zakladatel luxusní módní značky Givenchy.

Givenchy si otevřel vlastní salon v roce 1952 a předvedl první kolekci haute couture. Jeho styl se vyznačoval střízlivostí, elegancí a luxusem. Senzaci ve své době vzbudil oddělitelnými, a tedy kombinovatelnými prvky oblečení.

Nositel Řádu čestné legie proslul také přátelstvím a blízkou spoluprací s herečkou Audrey Hepburnovou. Navrhl například její malé černé šaty pro film Snídaně u Tiffanyho (1961). Mezi jeho prominentní zákaznice patřily také americká první dáma Jacqueline Kennedyová-Onassisová, monacká kněžna Grace Kellyová nebo herečka Ingrid BergmanováHubert de Givenchy s jednou ze svých zákaznic.

V roce 1988 Givenchy svůj podnik z finančních důvodů prodal francouzské skupině LVMH a do důchodu odešel v roce 1995.

Šéf LVHM Bernard Arnault v prohlášení uvedl, že návrháři se podařilo být "současně inovátorem i nadčasovým designérem", což platí jak pro jeho velké večerní róby, tak pro módu pro běžné nošení.

Návrháři vzdal poctu také módní dům Givenchy. Označil jej za "neopominutelnou osobnost francouzské vysoké krejčoviny a symbol pařížské elegance v uplynulém půlstoletí".

user-avatar

Yvonne K.

13. 03. 2018 | 14:00

Zavří­t reklamu