válkaČeskoslovenskoobjevy

Luke Perry byl James Dean devadesátek. Beverly Hills mu přinesl slávu, po které nikdy netoužil

Luke Perry byl James Dean devadesátek. Beverly Hills mu přinesl slávu, po které nikdy netoužil
Zdroj: nbcnews.com
+ 22 fotek+ 23 fotek

Luke Perry patří ke hvězdám, které nepřekonaly svou první velkou roli a v průběhu let upadly v zapomnění. Jeho postava Dylana v seriálu Beverly Hills 90210 je zato kultovní a řadí se k nejvýznamnějším kulturním symbolům 90. let.

Simona Knotkova 5. března 2019

„Nemám to rád. Pochopil bych to, kdybych byl Elvis Presley, ale to nejsem,“ tak mluvil Luke Perry o slávě, do které díky seriálu Beverly Hills náhle spadl. Jako pohledný herec lámající každé dívčí srdce v okolí se musel potýkat s davy ječících a omdlévajících fanynek, které ho pronásledovaly na každém kroku. Jednou dokonce musel zmizet z autogramiády v koši na prádlo, aby ve zdraví zvládl přechod přes roztoužené příznivkyně.

Sláva mu negativně zasahovala i do rodinného života. Doma, v rodné ohijské vesnici Fredericktown, se najednou cítil jaksi nepatřičně.

„Cítil jsem se divně, když mě máma poprvé uviděla vystoupit z limuzíny,“ vyprávěl později v rozhovoru. „Byl to trochu pocit viny, trochu pocit něčeho zvláštního. Když se znovu potkáváte s lidmi, které znáte celý život, ještě před vší tou slávou, nejste ve své kůži. Bojím se, že se na mě podívají a řeknou: ‚Tohle přece není on.‘ Pořád to ale jsem já. Nezměnil jsem se kvůli tomu, co teď dělám.“

Zleva Jason Priestley, Shannen Doherty a Perry na 43. ročníku Emmy Awards.

Zleva Jason Priestley, Shannen Doherty a Perry na 43. ročníku Emmy Awards.

I když bylo jasné, že za svou popularitu vděčí hlavně atraktivnímu vzhledu à la rebel James Dean, kritici oceňovali i jeho herecký výstup. Perry dokázal vytvořit složitou osobnost, s níž se mohly ztotožňovat spousty dalších středoškoláků.

„Jeho postava si procházela věcmi, které zažívá i spousta dalších lidí, ale nikdo o nich nemluví. Není prezentován pouze jako žhavý týpek. Je to postava, která má problémy v rodině i ve škole, což je pravděpodobně i důvod, proč se tolik předvádí a skrývá se pod maskou frajera,“ myslí si profesorka sociologie na orlandské univerzitě ve Floridě Adrienne Trier-Bieniek.

Dylan McKay ze seriálu Beverly Hills 90210.

Dylan McKay ze seriálu Beverly Hills 90210.

Tvůrci ostatně moc dobře věděli, proč do svého seriálu obsadili právě Perryho. Čtyřiadvacetiletý herec je očaroval už na konkurzu.

„Po pilotní epizodě jsme měli pocit, že bychom do děje měli uvést někoho trochu nebezpečného a trochu komplikovaného. Přišli jsme s postavou Dylana. Když Luke přišel na konkurz, všechny nás napadlo: ‚Wow, to je přesně ta pravá osoba.‘ Vypadá přesně jako James Dean, ale není to jeho vědomá imitace; je prostě jenom sám sebou,“ vzpomínal výkonný producent Beverly Hills Aaron Spelling.

Luke Perry s dalšími herci ze seriálu Riverdale.

Luke Perry s dalšími herci ze seriálu Riverdale.

Po konci seriálu Perryho bohužel čekal klasický osud ikon náctiletých a i přes množství roztočených projektů se mu nepodařilo navázat na slavná léta Beverly Hills. Jeho jméno se objevovalo hlavně v béčkových televizních filmech a do větších kariérních příležitostí se ani nehrnul. Do povědomí rozsáhlé divácké obce vstoupil znovu v roce 2017 se seriálem Riverdale, kde ztvárnil otce hlavní postavy. Dokonce měla být znovu vzkříšena jeho kultovní postava, ale plánované pokračování Beverly Hills se už bohužel bude muset obejít bez jeho účasti.

V pondělí 4. března podlehl následkům mozkové mrtvice. Bylo mu pouhých 52 let.

Další články

Zavří­t reklamu