válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřela gorila Koko. Svět uchvátila znakovou řečí a svou inteligencí

Zemřela gorila Koko. Svět uchvátila znakovou řečí a svou inteligencí
Zdroj: livescience.com

Samička gorily západní, světu známá jako Koko, zemřela 19. června. Do dějin se zapsala jako chytré zvíře, které ovládalo množství symbolů znakové řeči. Bylo jí 46 let.

Simona Knotkova 26. června 2018

Koko přišla na svět v sanfranciské zoo 4. července 1971. V prvním roce života se kvůli vážné nemoci stala součástí výzkumu Francine Patterson, zvířecí psycholožky a ředitelky neziskové organizace starající se o gorily The Gorilla Foundation. V její péči zůstala i nadále a společně s druhou gorilou Michaelem se učila znakové řeči.

Prvními znaky, které si Koko osvojila, byly symboly pro „jíst“, „pít“ a „přidat“. Roky učení se její zásoba zvyšovala a Koko z jednotlivých znaků dokázala tvořit jednoduché věty. Nakonec se naučila až tisícovku znaků. Některé si dokonce sama vytvářela. Slovo „prsten“ ji kupříkladu nikdo neučil, ale ona ho dokázala vyjádřit spojením symbolů pro „prst“ a „náramek“. V devatenácti letech se jí také jako jedné z mála goril podařilo projít testem sebepoznání v zrcadle.

Koko s Francine Patterson

Koko s Francine Patterson

V roce 1983 přestaly Koko bavit plyšová zvířata, což demonstrovala znakem pro smutek. V červenci dalšího roku jí ošetřovatelé proto povolili vybrat si živé kotě. Gorila si zvolila šedého kocoura, kterého pojmenovala All Ball. Právě tehdy vznikla její pověstná láska ke kočkám. Alla Balla ale bohužel brzy srazilo auto. Ztrátu prvního mazlíčka Koko oplakala sérií znaků pro „smutný“, „špatný“, „zamračený“ a „pláč“. V budoucnu se ale stala majitelkou ještě dalších koťat.

The Gorilla Foundation se jí během života pokoušela najít vhodného partnera, s nímž by mohla počít potomky, a tak třeba dále předat své komunikační schopnosti. S protějškem Ndume, po jehož boku žila od roku 1991, ale rodinu nezaložila.

Ve svém nejznámějším vzkazu pro lidstvo z roku 2016 nazvala člověka hloupým za to, že ničí planetu, a vyzvala ho k ochraně a pomoci Zemi.

„Koko zasáhla do života miliónů lidí jako ambasador goril a ikona mezidruhové komunikace a empatie. Byla milovaná a hluboce bude všem chybět,“ stojí v oficiálním prohlášení The Gorilla Foundation.

Další články

Zavří­t reklamu