válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřela filmová manželka Louise de Funèse. Slavný komik byl do ní zamilovaný!

V noci na dnešek ve věku 89 let zemřela francouzská herečka Claude Gensacová, která často zastávala roli filmové partnerky komika Louise de Funèse. Informovala o tom agentura AFP. Čeští diváci Gensacovou znají především jako manželku svérázného četníka ze Saint Tropez Ludovica Cruchota, kterého ztvárnil právě de Funès.

Yvonne Pokorná 28. prosince 2016

Před filmovou kamerou se Gensacová objevila poprvé v roce 1952 v menší roli v komedii LA VIE D’UN HONNĘTE HOMME, kde se setkala s Louisem de Funèsem. Toto setkání se jí stalo osudovým, protože v 50. a 60. letech sice hrála v několika dalších filmech, ale její sláva začala až v roce 1967, kdy si na ni vzpomněl právě Funès – tehdy již na vrcholu popularity – a v roli své manželky ji prosadil do filmů OSKAR (Oscar, 1967) a SENZAČNÍ PRÁZDNINY (Les grandes vacances, 1967). Následně pak hrála po Funèsově boku – opět vesměs manželku – v dalších osmi filmech, včetně čtyř pokračování četnické série.

Ve filmu Četník se žení (1968)

Ve filmu Četník se žení (1968)

Svou urostlou postavou, zdrženlivostí a smyslem pro jemnou hereckou komiku vhodně doplňovala malého a cholerického Funèse. Roli četníkovy manželky vytvořila tak přesvědčivě, že ji v běžném životě mnozí považovali za Funèsovu skutečnou ženu. Ve skutečnosti byla ale v letech 1951–1955 provdaná za herce Pierra Mondyho a v letech 1957–1977 za automobilového závodníka Henriho Chemina. Funès byl zase šťastně ženat s praneteří slavného spisovatele Guy de Maupassant, Jeanne Augustine Barthélemy de Maupassant. Až mnoho let po hercově smrti v roce 1983 se Gensacová od jeho velkého přítele Michela Galabru dozvěděla, že ji Funès miloval. Své city ovšem skrýval – jednak byl ženatý a také, jak známo, byl v soukromí velmi ostýchavým.

Ve sci-fi komedii Hibernatus (1969)

Ve sci-fi komedii Hibernatus (1969)

“Michel Galabru mi řekl, že byl Louis do mě zamilovaný. Nikdy jsem to nepoznala a už se to ani nedozvím. V žádném okamžiku neřekl ani neudělal nic, z čeho by se daly vytušit jeho city ke mně,” řekla Gensacová před pár lety v rozhovoru pro časopis France Dimanche. A jak současně přiznala, muže si většinou vybírala pro jejich humor a laskavost, takže slavný komik měl velké šance u ní uspět.

V přiloženém videu si můžete připomenout tento ikonický filmový pár.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu