válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavný herec Rutger Hauer si svůj epitaf kdysi napsal sám

Slavný nizozemský herec Rutger Hauer hrál v mnoha filmech, mezi které patří například Jestřání žena, Sin-City nebo Útěk ze Sobiboru. Největší slávu si ale vydobyl svou rolí androida Roye Battyho ve snímku Blade Runner režiséra Ridlyho Scotta.

Tomáš Chalupa 7. dubna 2021

V době, kdy Ridley Scott točil své dílo Blade Runner, vycházející z knižní předlohy spisovatele Philipa K. Dicka Sní androidi o elektrických ovečkách, měl za sebou Rutger Hauer jen jednu velkou filmovou roli. Po boku Sylvestra Stalona si zahrál ve snímku Noční dravci. Měl ale zkušenosti z nizozemských seriálů a televizních filmů. Ridley Scott potřeboval obsadit roli charismatického záporáka Roye Battyho, který se svou partou umělých lidí neboli replikantů hledá cestu, jak si prodloužit život. Je totiž vyroben tak, že po čtyřech letech své existence zemře, baterie, které ho pohání, se vybijí.

Jeho protivníkem je policista Deckard, který se specializuje na lov uprchlých replikantů. Toho ztvárnil Harrison Ford, který už v té době patřil k etablovaným hercům díky rolím ve Hvězdných válkách a Dobyvatelích ztracené archy.

Ridley Scott se později svěřil, že od snímku Blade Runner příliš mnoho nečekal a sám se domníval, že točí akční sci-fi film. Ani ve snu by jej tehdy nenapadlo, že právě pracuje na díle, které se stalo jedním z nejdůležitějších snímků v žánru sci-fi v dějinách. A notně k tomu přispěl právě Rutger Hauer. Jeho ztvárnění Roye Battyho předčilo Scottova očekávání. Batty není v pravém smyslu záporná postava, protože jeho motivem není páchat zlo, ale přežít a co nejvíce se přiblížit tomu být člověkem. Právě hledání oné tenké hranice, kde začíná lidství, se nakonec ukázalo jako zásadní pro celý film. Snímek je mimořádný také svou atmosférou, všechny kulisy futuristického Los Angeles byly postaveny a ve snímku nejsou žádné počítačové efekty. Soundtrack ke snímku navíc vytvořil geniální řecký skladatel Vangelis, který dokázal skvěle podtrhnout a umocnit noir atmosféru snímku.

Vrcholným okamžikem snímku je závěrečná scéna, kdy po epickém souboji visí Deckard ze střechy domu a triumfující Batty stojí nad ním. Rozhodne se ale použít svou zbývající sílu a Deckarda zachrání. V zápětí mu ale dochází zbytky energie. Ještě než zemře, pronáší emotivní a procítěný monolog: „Viděl jsem věci, kterým byste vy, lidé, nevěřili. Zapálené válečné lodě v dráze Orionu. Viděl jsem C paprsky zářit ve tmě poblíž Tannhäuserovy brány. Všechny ty chvíle se ztratí v čase, jako slzy v dešti. Čas zemřít.“ (v originále I’ve seen things you people wouldn’t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.) Monolog, který původně zněl jinak, ale v noci před natáčením této scény jen Hauer přepsal, protože mu původní text přišel příliš technický a nevyjadřoval Battyho pohled na život. Podle Scotta, který dával hercům možnost upravovat si dialogy podle sebe, Hauer naprosto přesně vystihl podstatu Battyho charakteru a svým monologem ho ještě umocnil. Podle některých zdrojů dokonce lidé na place brečeli, když Batty hrál finální scénu.

Přesto film neslavil ve své době nějaký zásadní úspěch. Scott musel film upravit pro americkou veřejnost, zcela předělal konec do optimističtější podoby a doplnil jej voiceovery, přesto se zdálo, že film skončí v propadlišti dějin. Ovšem když v roce 1992 vyšla režisérská verze s mnoha úpravami a s původním nejednoznačným koncem, film rázem vystřelil na pomyslný filmový Olymp. A s ním i Rutger Hauer, jehož monolog začali opěvovat filmoví kritici jako nejsilnější monolog v dějinách sci-fi filmů. Sám Hauer přitom svůj podíl na celém úspěchu filmu spíše umenšoval. „Je ironické, že co jsem udělal v Blade Runnerovi, nebylo sice nic, ale bylo to velmi málo,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro Radio Times.

Jeho fanoušci to ale vidí jinak. Sociální sítě jsou v tyto dny zaplaveny vzkazy a úryvky z jeho slavného „tears in rain“ monologu. Rutger Hauer ztvárnil desítky filmových rolí a patřil k nejlepším hercům Hollywoodu, ale nesmrtelnost mu vynesly zejména dva řádky jeho vlastního textu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu