válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřel poslední účastník velkého útěku Richard Churchill. Přežil nejspíš díky svému příjmení

Zemřel poslední účastník velkého útěku Richard Churchill. Přežil nejspíš díky svému příjmení
Zdroj: dailymail.co.uk

V noci z 24. na 25. března 1944 se uskutečnil útěk spojeneckých letců ze zajateckého tábora Stalag Luft III u polského města Zaháň. Mezi přeživšími byl i Brit Richard Churchill.

Simona Knotkova 19. února 2019

Útěku předcházely četné přípravy. Zajatci si nejprve museli vlastnoručně vyrobeným nářadím vykopat 110 metrů dlouhý tunel, který pojmenovali Harry. V plánu bylo vytvořit také další dva tunely. Když byl ale jeden z nich objeven, práce se soustředily pouze na Harryho. Uvěznění letci si sháněli padělané doklady, přešívali si uniformy nebo vyráběli mapy a kompasy. Nakonec bylo rozhodnuto, že k útěku dojde 24. března. Celá operace byla ale už od začátku odsouzena k záhubě.

V noci napadl sníh, a riziko odhalení utečenců se tak zvýšilo. Během akce se také část tunelu zřítila. Z původních 200 účastníků se podařilo utéci jenom 76 z nich. Mezi nimi se nacházel také Čechoslovák Arnošt Valenta. Byl to bohužel právě i on, který byl s dalšími 72 muži krátce po útěku dopaden. Padesátka z chycených byla včetně Valenty ihned zastřelena a tajně spálena v krematoriu, což později velmi pobouřilo Velkou Británii.

Pouze třem letcům se podařilo dostat na svobodu. Richard Churchill mezi tyto šťastlivce nepatřil. Se svým kamarádem Bobem Nelsonem se skrýval ve stodole, kde je majitelé stavby později objevili a nahlásili Němcům. Richardovo příjmení způsobilo, že si nacisti nejspíše mysleli, že je příbuzný s Winstonem Churchillem, a ušetřili ho okamžité popravě. Muž se namísto toho vrátil do tábora a v lednu 1945 se s dalšími zajatci zúčastnil dlouhého pochodu napříč mrazivou německou krajinou. Konce války se ale dožil.

„Museli jste učinit volbu. Budete dál sedět, užívat si hrstku radostí v táboře obehnaném ostnatým drátem a čekat, až vás vaši kamarádi zachrání, nebo se pokusíte uniknout a připojit se k nim? Můžete být tichým člověkem, nic nedělat a především nedráždit Němce, nebo se můžete zkusit udělat přesný opak a mít pak dobrý pocit, že jste něco učinili,“ řekl Churchill o útěku v loňském rozhovoru s BBC.

Zemřel v půli února ve věku 99 let. Minimálně dva další bývalí zajatci Stalag Luft III dosud stále žijí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu