válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřel poslední polský pilot ze druhé světové války

Zemřel poslední polský pilot ze druhé světové války
Zdroj: warhistoryonline.com

Jerzy Główczewski zemřel ve věku 97 let. Byl posledním polským pilotem, který bojoval za druhé světové války v RAF proti Německu. Zvládl za svou kariéru přes stovku misí.

Tomáš Chalupa 24. dubna 2020

Jerzy Główczewski se narodil roku 1922 ve Varšavě. Po invazi Němců do své země uprchl do Izraele, kde maturoval na polské střední škole v Tel Avivu. Po škole se přidal k dobrovolnické Karpatské střelecké brigádě. V Británii dostal letecký výcvik a v řadách 308 polské stíhací perutě Město Krakov začal létat na stíhačkách Spitfire.

Jeho mise zahrnovaly stíhací souboje i bombardování pozemních cílů. Na konci roku 1944 ve velké letecké bitvě nad Gentem sestřelil německou stíhačku Focke Wulf 190. Byla mu ale přiznána jen polovina sestřelu, protože ve stíhačce byly nalezeny i šrapnely z protiletecké munice. Byl také mnohokrát sestřelen, jak sám řekl v jednom rozhovoru, ani by to nespočítal. Naštěstí se mu vždy podařilo se zachránit a nebyl nikdy těžce zraněn. Kromě sestřelu Focke Wulfu napadal především vojenské železniční transporty a menší pohyblivé cíle, jako obrněná vozidla.

Za svou službu byl vyznamenán třemi polskými Kříži za statečnost a letectvo opustil v hodnosti seržanta. Po válce žil dva roky ve Francii a pak se vrátil do Polska. Později kvůli perzekuci komunisty, kteří mu sebrali pilotní průkaz, emigroval do Spojených států. Napsal tři knihy vzpomínek Accidental Soldier (2003), Optimist After All (2004) a The Last Fighter Pilot (2017). Główczewski zemřel 20. dubna v New Yorku, zprávy neuvádí, zda byl příčinou smrti koronavirus, který město zasáhl, nebo šlo o jinou nemoc.

Další články

Zavří­t reklamu