válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřel Paul McCartney při utajené dopravní nehodě? Mnoho lidí si to dodnes myslí

Zemřel Paul McCartney při utajené dopravní nehodě? Mnoho lidí si to dodnes myslí
Zdroj: allthatsinteresting.com

Jde o poněkud bizarní konspirační teorii, která říká, že Paul McCartney zemřel při autonehodě v roce 1966. Tato bizarní konspirační teorie žila dlouho svým vlastním životem.

Tomáš Chalupa 23. března 2018

Věc se měla asi takto. Paul McCartney zemřel v roce 1966 při autonehodě. Kapela ale musela hrát dál, show must go on, jak se říká, takže na McCartneyho místo najal John Lennon náhradníka a dvojníka v jedné osobě. Beatles ale pro vnímavé fanoušky zanechali ve svých skladbách skrytou zprávu: Paul je mrtvý.

Když se na věc podíváme trošku racionálně, zjistíme, že hned několik věcí nesedí. V roce 1966 se žádná utajovaná dopravní nehoda nestala. Pravdou je, že McCartneyho Mini Cooper boural o rok později. Jenže za volantem neseděl McCartney (nebyl ani v tom autě) a řidič při nehodě nezemřel. Přesto se právě po této nehodě začaly šířit zvěsti, že slavný Brouk je mrtev.

O několik let později se tato historka objevovala v nejrůznějších pokoutních publikacích. Navíc se začalo mluvit o tom, že ve skladbě Revolution 9 je jasná zpráva o McCartneyho smrti. Opakovaně se tam zpívá: turn me on, dead man. Došlo to tak daleko, že 12. října roku 1969 zavolal do detroitského rádia student Tom Zarski a chtěl s moderátorem Russem Gibbem probírat teorii o McCartneyho smrti. Gibb nejprve nechtěl na toto téma vůbec vést rozhovor, ale Zarski ho přesvědčil, aby pustil do éteru právě skladbu Revolution 9. A každý si tak mohl poslechnout ono mýtické „turn me on, dead man“.

A do studia začaly volat spousty dalších lidí, kteří sdíleli Zarského názor. Doposud silně menšinová konspirační teorie se díky tomuto vysílání dostala na celostátní úroveň. A utrhla se doslova lavina. Lidé tvrdili, že ve skladbě Strawbery Fields Forever je také tajná zpráva o McCartneyho smrti a že celé album Abbey Road je vlastně smutečním pochodem.

To vše se dělo, zatímco Beatles dál koncertovali a vydávali nová alba, jako Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band a Magical Mystery Tour. Beatles ale pochopitelně věděli o těchto konspiračních teoriích, a tak se Paul McCartney rozhodl, že poskytne interview magazínu Life, kde veškeré tyto fámy vyvrátí.

V něm řekl v nadsázce, že chápe, že někteří fanoušci ho považují za mrtvého, protože se příliš neobjevoval v tisku, a to u celebrity může znamenat v podstatě smrt. Po tomto článku teorie o McCartneyho smrti ztratila na své atraktivitě, i když zcela nevymizela.

Něco je jinak.

Něco je jinak.

V roce 2009 dokonce italský magazín Wired najal dva forenzní vědce, aby pomocí počítačové technologie porovnali McCartneyho lebku před a po údajné nehodě. Vědci nabídku přijali a očekávali, že velmi snadno dokáží, že obě lebky jsou stejné a celá konspirační teorie je nesmysl. Ovšem místo toho přišli se šokujícími informacemi, že nos na obou lebkách má jiný tvar a také uši jsou v jiných pozicích. Místo definitivního potvrzení tak přišly jen další otázky.

Posledním pokusem, který učinil sám Paul McCartney, aby vyvrátil tuto teorii, bylo pojmenování svého alba z roku 1993 Paul is live. Jak se dalo předpokládat, ani tento krok nezničil konspirační teorii. Ty mají ostatně tu vlastnost, že vzdorují času i faktům, a tak se stále najde dost lidí, kteří si myslí, že Paul McCartney je už přes padesát let po smrti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu