válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřel „pátý Brouk“ George Martin. Objevil Beatles a navždy změnil dějiny popmusic

Londýnský rodák George Martin je pokládán za nejúspěšnějšího hudebního producenta všech dob. Má na svém kontě více než 50 skladeb na prvním místě hitparád a miliardu prodaných desek. Pro svět objevil legendární skupinu Beatles, a změnil tak dějiny populární hudby. Byl považován za pátého člena této slavné britské čtyřčlenné kapely. Jeho život se uzavřel v úterý 8. března ve věku 90 let.

blondie 9. března 2016

S „Brouky“ jej osud svedl dohromady ve vydavatelství Parlophone z koncernu EMI, které sídlilo na londýnské ulici Abbey Road a v němž Martin tehdy pracoval. Právě sem dorazil na jaře 1962 manažer kapely Beatles Brian Epstein, který doposud marně sháněl nahrávací smlouvu. „Nebylo to moc dobré. Vlastně to bylo příšerné. Ale něco mě na tom demosnímku zaujalo, tak jsem Epsteinovi řekl, ať je přivede do studia,“ vzpomínal Martin na své dojmy z prvního poslechu Beatles. Na mladé rokenrolové rebely moc nevěřil, přesto smlouvu s nimi riskl.

George Martin s Beatles v nahrávacím studiu.

George Martin s Beatles v nahrávacím studiu.

Ze začátku prý v této kapele neviděl výrazné autory. Neuměli noty, ale zato měli zajímavé hudební nápady. Jediný s klasickým vzděláním byl právě Martin, schopný aranžér a také klávesista. Měl nejvýraznější vliv na finální zvuk nahrávek, on byl tím „brusičem diamantů“. Držel se sice v pozadí, ale prakticky veškeré klávesové nástroje ve studiu obstarával on. Když si Paul McCartney nevěděl rady se svým hitem Yesterday, napsal partituru pro smyčcové kvarteto. Říká se, že to byl on, kdo z kapely vystrnadil bubeníka Peta Besta a nahradil jej Ringo Starrem. Na druhou stranu ale ustoupil od nápadu zformovat Beatles jako skupinu s jedním sólovým zpěvákem.

Úspěch přišel už s druhým singlem Please Please Me. Prodalo se ho půl milionu kusů.

Úspěch přišel už s druhým singlem Please Please Me. Prodalo se ho půl milionu kusů.

Díky Martinově osvícenému vedení se z liverpoolské kapely stal zázrak, který rekordně prodával desky v Británii i na druhé straně Atlantiku. On jako producent však pobíral nadále svůj skromný plat 3000 liber ročně a z fantastického úspěchu Beatles osobně nic neměl. Dokonce si musel občas vyslechnout dost ostré výroky od některých členů kapely. „Martin? Ukažte mi nějaký kousek hudby, který napsal!“ zpochybnil jednou jeho zásluhy John Lennon.

Zleva: George Martin, Paul McCartney, Ringo Starr.

Zleva: George Martin, Paul McCartney, Ringo Starr.

V roce 1965 Martin opustil EMI a spoluzaložil produkční společnost AIR. S Beatles však spolupracoval kromě alba Let It Be až do jejich rozchodu. Ve své „stáji“ měl poté řadu úspěšných umělců z různých žánrů. Produkoval na 700 alb, desítky z nich se staly číslem jedna v Británii i v USA. Ještě v polovině 90. let dohlížel na vydání antologií Beatles a produkoval píseň Candle In The Wind Eltona Johna (1997) – nejprodávanější singl v historii.

„Končím s produkováním, protože jsem příliš starý,“ prohlásil otec čtyř dětí v březnu 1998 a odešel – svěží, avšak téměř hluchý – na odpočinek. V roce 2002 se ještě podílel na organizaci koncertu k oslavám 50. výročí nástupu královny Alžběty na britský trůn. O tři roky dříve ho povýšila do šlechtického stavu a Martin se stal vůbec prvním producentem s titulem sir.

Zdroj: ČTK

Související články

Další články

Zavří­t reklamu