válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemřel Marián Labuda, v Čechách nejobsazovanější slovenský herec

Zemřel Marián Labuda, v Čechách nejobsazovanější slovenský herec
Zdroj: Profimedia.cz

Známý slovenský herec Marián Labuda, který hrál i v řadě českých filmů, zemřel v pátek 5. ledna 2018 v jedné z bratislavských nemocnic. Bylo mu 73 let.

Redakce Extrastory.cz 5. ledna 2018

Podle informací serveru tvnoviny.sk herec chtěl vyjet autem z garáže, a když do vozu nastupoval, ztratil vědomí. Jeho manželka okamžitě zavolala záchranku. Na pomoc jí přispěchal kolemjdoucí muž, který za asistence operátora záchranné služby začal umělce oživovat. V oživovaní ho pak vystřídali záchranáři, ale bohužel neúspěšně, uvedl server. Herec dlouhé roky trpěl cukrovkou.

Labuda se narodil 28. října 1944 v obci Hontianske Nemce na jihu Slovenska. Vystudoval divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Po studiu začal hrát ve Slovenském národním divadle. Často hostoval i v českých divadlech. Vedle divadla účinkoval v desítkách filmů a televizních inscenací.

Do povědomí českých diváků se Marián Labuda nejvíce zapsal coby šofér náklaďáku v oblíbené filmové komedii Vesničko má středisková. Autoru scénáře Zdeňku Svěrákovi se zpočátku vůbec nelíbilo, že si jej režisér Jiří Menzel do této role vybral, představoval si jiný typ herce, ale Labuda ho poté svým uměním přesvědčil.

Filmaři i diváci si postavou malého, a přesto nepřehlédnutelného herce oblíbili. Jeho filmografie tak dnes čítá více než dvě stovky položek. Kromě již zmíněného řidiče Pávka ve „Vesničce“ si Labuda zahrál například krále Ubu ve stejnojmenném snímku režiséra F. A. Brabce či obchodního cestujícího pana Waldena ve filmové adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. V roce 1996 byl Labuda oceněn Českým lvem za ztvárnění vedlejší role v poetickém česko-slovenském dramatu Záhrada.

https://www.youtube.com/watch?v=Zn2TX-L7Cps

Dalšími známými filmy, ve kterých hrál, jsou např. Anděl svádí ďábla, Dobří holubi se vracejí, Konec starých časů nebo pohádka Lotrando a Zubejda. Diváci ho zaznamenali i ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále nebo v českotelevizním retro seriálu Vyprávěj.

V roku 2014 překvapil veřejnost, když ukončil profesionální hereckou dráhu.

https://www.youtube.com/watch?v=77pQHAGp94U

Související články

Další články

Zavří­t reklamu