Walter Schuck

Walter Schuck | zdroj: warhistoryonline.comn


Zemřel legendární stíhač Walther Shuck. Dokázal sestřelit čtyři létající pevnosti za jedinou misi!

TÉMATA: německo | letci | letadla

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 04. 2015 | 12:45

Walter Shuck byl jedním z nejlepších letců nacistického Německa. Na svém kontě měl 206 sestřelů, byl oceněn nejvyššími vyznamenáními a létal na nejlepším německém stroji Me-262. S ním dokázal poslat k zemi čtyři těžce ozbrojené bombardéry, než byl sám sestřelen.

Když v roce 1940 přelétal letoun s Adolfem Hitlerem na palubě do Belgie, jako krytí s ním letěl i stíhač Walther Shuck. Rodák ze Saargebietu sloužil v Luftwaffe jako dobrovolník od roku 1937. Prošel stíhacím výcvikem a začal bojovat nejprve na západní frontě, po útoku na Sovětský svaz se dostal až na daleký sever, kde začala jeho hvězda strmě stoupat vzhůru.

Při jednom z prvních letů v květnu 1942 sestřelil tři sovětské Migy-3 a za rok už měl na svém kontě 54 sestřelů. Sověty střílel z nebe jako špačky, za jediný den poslal k zemi 12 nepřátelských letadel a v červnu roku 1944 byl vyznamenán Rytířským křížem za 100 potvrzených sestřelů. Vyznamenal ho sám velitel Luftwaffe, polní maršál Herman Göring. Byl také jmenován velitelem letky, což ovšem rozhodně nebylo pro Schucka žádnou výhrou. Bylo pro něj těžké zjednat si disciplínu mezi piloty a vše došlo tak daleko, že se do třenic v jednotce museli vložit jeho nadřízení.

Jenže sotva skončily problémy s piloty, Schuck utrpěl při jednom letu vážná zranění, kdy se rozstřílené střepiny z plexiskla kokpitu zabodly do jeho tváře a probodly mu čelist. Schuck musel na operaci a teprve v nemocnici se dozvěděl, že dosáhl svého 171. vítězství a k Rytířskému kříži dostal Dubové ratolesti.

Poté, co obdržel toto vyznamenání (opět z rukou Hermanna Göringa), dostal nový úkol – přeškolit se na nacistickou tajnou zbraň, proudový stíhač Me-262. Výcvik sice probíhal úspěšně, ale válka rozhodně úspěšná nebyla a všem bylo jasné, že konec se blíží. Přesto l při prvním letu dosáhl hned dvou vítězství nad americkými stíhačkami P-51 Mustang a zahnal na útěk přesilu stíhačů P-38 Lightning.

Vlaštovka (Schwalbe), jak se Me-262 jmenoval, byla v jeho rukou opravdu smrtící zbraní. Jeho vrcholný střet se smrtí nastal 10. dubna 1945, tedy ani ne měsíc před koncem války. Schuck vystartoval proti mohutnému svazu amerických bombardérů B-17. Dokázal sestřelit čtyři Létající pevnosti, než si ho vzala na mušku přesila doprovodných stíhaček Mustang. Pilot jedné z nich John Anthony Peterburs ho dokázal několikrát zasáhnout a Schuck si musel zachránit život tím skokem s padákem. Při doskoku utrpěl těžká zranění nohou. Než se ve vojenské nemocnici dal opět dohromady, válka skončila.

Schuck se v roce 2005 setkal s Peterbursem při návštěvě Spojených států, a jak to v podobných případech bývá, stali se z bývalých nepřátel přátelé. Schuck zemřel 28. března 2015 ve věku 94 let. Dokázal sestřelit 206 letadel a absolvoval více než 500 misí.        

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 04. 2015 | 12:45

Zavří­t reklamu