válkaČeskoslovenskoobjevy

Disident Vladimir Bukovskij odhalil praktiky sovětské psychiatrie

Disident Vladimir Bukovskij odhalil praktiky sovětské psychiatrie
Zdroj: rbht.com

Vladimir Bukovskij se v 60. a 70. letech minulého století stal jednou z vůdčích osobností disidentu v bývalém Sovětském svazu. Jako jeden z mála popsal, jak se zneužívaly psychiatrické léčebny k věznění nepohodlných lidí. Sám v různých blázincích a vězeních strávil 12 let.

Tomáš Chalupa 31. října 2019

Bukovskij se narodil do rodiny novináře a byl od svých mladých let velmi kritický k sovětskému komunistickému režimu. Napsal dokonce článek, který byl velmi drsný a kritický k vládnoucímu politbyru. Nejvyšší komsomol nazval nabalzamovanou mrtvolou. To se představitelům pochopitelně nelíbilo.

V roce 1962 mu byla diagnostikována schizofrenie. Ale schizofrenie sovětská. Taková, která se nedala vyléčit doma, a dotyčný musel do psychiatrické léčebny. Na Západě nebyla schizofrenie v té době příliš známá ani nebyla považována za nějaký zásadní problém. V Sovětském svazu ale mohla KGB na základě této diagnózy zavírat lidi, aniž by musela vznést obvinění nebo organizovat soud. Vžil se pro ni název trestná psychiatrie, kdy místo léčby šlo vlastně o trest.

Většinu 60. let tak Bukovskij strávil za mřížemi. Psychiatři postupně měnili jeho diagnózy, vždy to byly různé druhy šílenství, takže se jeho pobyt v léčebně prodlužoval. V roce 1967 ho dokonce sami lékaři poslali do vězení.

Bukovskij popsal příšerné podmínky v psychiatrických léčebnách, kde byli pacienti zdrogovaní, vystavováni nejrůznějším druhům mučení či bití. O nějaké léčbě nemohla být vůbec řeč. Podobný osud jako Bukovského stihl i několik dalších disidentů, mezi nimi generála Petra Grigorenka či Natalii Gorbaněvskou, která protestovala proti okupaci Československa v roce 1968.

Bukovskij dostal v roce 1971 sedm let natvrdo ve vězení za protikomunistickou činnost. Ty si ale nakonec neodseděl celé. Byl vyměněn v roce 1976 za Luise Alberta Corvalána, generálního tajemníka Chilské komunistické strany, který byl zadržován v USA. Spojené státy tak zorganizovaly výměnu v Curychu, kde Sověti předali Američanům Bukovského výměnou za Corvalána.

Bukovský se usadil ve Velké Británii, udělal si doktorát z biologie a dával četná interview novinám a televizím, kde mluvil o tom, jak v Sovětském svazu funguje psychiatrie jako svého druhu trest. Byl jedním z nejhlasitějších kritiků Sovětského svazu a po jeho rozpadu volal po zřízení tribunálu podobnému tomu Norimberskému, který by se vyrovnal se všemi zločinci sovětského komunistického režimu.

To se ovšem k jeho velké lítosti nikdy nestalo. Postupem času ale kritika Bukovského mířila na všechny možné strany. Kritizoval Jelcina i Putina, Evropskou unii označil za monstrum a kvazi-totalitní režim.

V roce 2015 se pak dostal do hledáčku médií, ovšem tentokrát už nešlo o politiku. Britská policie jej obvinila za pořizování a držení dětské pornografie, do svého počítače si údajně stáhl na 20 000 snímků dětského porna. Bukovskij obvinění odmítl a agresivně útočil na soud, který obviňoval z kdečeho, a tvrdil, že opět půjde pro své svědomí za mříže. Soud mu ale nevyhověl a pro jeho chatrné zdraví a vysoký věk celý proces ukončil bez výsledku.

Jeho životní příběh se uzavřel 27. října 2019, kdy zemřel na selhání srdce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu