válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemi obíhá další měsíc, tvrdí NASA

Obíhá naší Zemi už nejméně sto let, ale všimli jsme si ho až nyní. Řeč je o kvaziměsíci, který objevila NASA a potvrdila, že jde o těleso obíhající stabilně kolem Země.

Tomáš Chalupa 3. ledna 2017

Problém s tímto měsícem je, že obíhá po velmi nepravidelné dráze. Jeho označení je asteroid H3, je menší než náš Měsíc a krouží ve vzdálenosti stokrát větší, než je vzdálenost Měsíce od Země. To je jeden z důvodů, proč si ho doposud nikdo nevšiml. Oběžná dráha měsíce je velmi eliptická a mimořádně nepravidelná. Jeho pohyb je někdy pomalejší než pohyb Země, jindy zase rychlejší. Nikdy se nepřiblíží k Zemi blíže než na 14 milionů kilometrů a nikdy není vzdálenější než 40 milionů kilometrů.

Rozměry tělesa jsou velmi malé. Má pouhých 100 metrů na délku a 40 metrů na šířku. Měsíc byl objeven pomocí teleskopu Halakala na Havaji. Na stabilní oběžnou dráhu kolem Země se dostal asi před sto lety, předtím „tančil“ mezi planetami, které ho ovlivňovaly svou gravitační silou a měnily jeho oběžnou dráhu. Podle NASA je ale nyní jeho dráha už ustálená a byť je nepravidelná, dá se považovat za měsíc naší planety. Ovšem vzhledem ke svým rozměrům se samozřejmě za reálný měsíc nepočítá.

Další články

Zavří­t reklamu