válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemi bombardují tajemné záblesky z jiné galaxie

Zemi bombardují tajemné záblesky z jiné galaxie
Zdroj: pinterest
+ 1 fotka+ 2 fotky

Každý den naši Zemi zasáhnou tisíce rychlých rádiových záblesků. Jsou to extrémně intenzivní záblesky rádiového záření, které k nám letí rychlostí světla miliardy let. Byly objeveny před pouhým desetiletím a jejich původ je stále zahalený tajemstvím.

Yvonne Pokorná 11. dubna 2021

Záblesky trvají pouhou milisekundu, ale jsou vyprodukovány stejným množstvím energie, kterou naše Slunce vytvoří za jeden rok. Protože jde o rádiové vlny, jsou lidským okem neviditelné.

První takový záblesk odhalili astronomové v roce 2007, a to pouhou náhodou při procházení starých záznamů. A ačkoliv jich od té doby detekovali okolo třiceti, byli přesvědčeni, že se jedná o téměř konstantní úkaz, který ale moderní technologie nejsou zatím schopny v plné šíři zachytit.

Situace se ovšem změnila v loňském roku, kdy v Austrálii pomocí radioteleskopu objevili na dvacet záblesků během jediného roku. “Díky nové technologii ASKAP jsme dokázali, že rychlé rádiové záblesky pocházejí z opačné strany vesmíru, a tedy ne ze sousední galaxie, jak jsme se domnívali, „ sdělil tehdy astronom Ryan Shannon z technologické univerzity ve Swinburne. Tato technologie jim rovněž umožnila odhadnout, z jaké dálky každý impuls cestoval vesmírem.

Rádiový záblesk zasahuje Zemi ve vlnách a ty k teleskopu dorážejí v nepatrně různou dobu, asi jako plavci do cílové roviny. “Čím širší je rozsah vlnových délek v daném pulsu, tím je pravděpodobnější, že signál cestoval ze vzdáleného koutu vesmíru, možná několik miliard světelných let, než se střetl se Zemí,” uvedl další člen astronomického týmu Jean-Pierre Macquart.

Rádiové záblesky nedávno objevili také vědci z observatoře CHIME v Britské Kolumbii. Rádiový teleskop tam instalovali loni a okamžitě detekoval 13 rádiových záblesků. Jeden z nich zaznamenali dokonce šestkrát po sobě. Všech 13 signálů pochází z přibližně stejného místa ve vesmíru a k Zemi dorazily od galaxie vzdálené 1,5 miliardy světelných let.

Z třinácti nových záblesků mělo minimálně sedm z nich zatím nejnižší zaznamenanou frekvenci 400 MHz. Podle vědců to naznačuje, že by signálů mohlo být ještě mnohem více, jenom je místní teleskop nedokáže zachytit.

„Teď už víme, že zdroj signálů dokáže produkovat rádiové vlny nízké frekvence a tyto vlny pak unikají z jeho prostředí. Zároveň nejsou příliš rozptýlené, takže je dokážeme zaznamenat i poté, co dorazí k Zemi. To nám může něco napovědět o prostředí, ze kterého vlny přichází. Hádanku jsme ještě nerozluštili, ale jsme o krok blíž k jejímu vyřešení,“ sdělil Tom Landecker, jeden z členů kanadského vědeckého týmu.

Mimozemská inteligence?

Řada vědců nabízí racionální vysvětlení, které za zdroj záblesků označují srážku těles, jako jsou černé díry nebo neutronové hvězdy. Neumí ovšem vysvětlit, jak by jeden z těchto jevů mohl uvolnit tak mohutné výbuchy energie, které se šíří vesmírem miliardy světelných let, procházejí přes mraky prachu a mezigalaktického plynu a Zemi zasahují ve formě prchavých rádiových impulzů. Pokud by záblesky byly důsledkem výbuchu supernovy nebo srážkou velkých vesmírných těles, neměly by se opakovat. To, že vědci zachytili úplně stejné záblesky opakovaně, tak tuto teorii zpochybňuje.

Několik vědců proto nabídlo mnohem odvážnější spekulace, které nevylučují ani existenci mimozemské inteligence. Záblesky mohou vycházet z pohonu obřích vesmírných lodí vzdálených miliardy světelných let.

Thumbnail # Podle harvardského profesora je lidstvo možná jen experiment mimozemšťanů
Mohlo by Vás zajímat:

Podle harvardského profesora je lidstvo možná jen experiment mimozemšťanů

Jedním ze zastánců této teorie je harvardský profesor a astrofyzik Avid Loeb. Signály podle něj možná vydává vyspělá technologie nacházející se daleko ve vesmíru.

Podle Loeba se nejspíš nejedná o způsob komunikace – rychlé rádiové záblesky jsou pravděpodobněji využívány k pohonu obřích vesmírných lodí. Ve chvíli, kdy se zkříží dráha paprsku a naší země, můžeme zachytit právě ony tajemné rádiové záblesky.

„Umělý původ těchto záblesků rozhodně stojí za úvahu a prověření,“ tvrdí profesor Loeb.

Vzhledem k tomu, že nikdo zatím nedokázal přesně definovat nebo pochopit původ záblesků, je nutné si zachovat otevřenou mysl a přezkoumat všechna data bez předsudků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu