válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemětřesení zatřáslo Prahou. Jeho epicentrum bylo však jinde

Zemětřesení zatřáslo Prahou. Jeho epicentrum bylo však jinde
Zdroj: wikipedia commons

Čechy, Moravu i Slovensko zasáhlo v roce 1927 slabé zemětřesení. Ve Vídni, kde bylo jeho epicentrum, byly však následky mnohem silnější. Na zdech budov se objevily trhliny a lidé prchali ve strachu, že se na ně budovy zřítí.

Václav Pokorný 10. prosince 2017

V podvečer, dne 8. října roku 1927 ve 20. hodin a 46. minut, proběhl Prahou lehounký zemětřesný záchvěv. Pocítili ho jen lidé, kteří bydleli v nejvyšších patrech vysokých budov. V jejich bytech se mírně pohnuly obrazy, jinde se zastavily hodiny, a tím pro Prahu a Čechy zemětřesení v podstatě skončilo.Také na Moravě a Slovensku byly škody jen nepatrné.

Naprosto jiná situace nastala v místě, kde zemětřesení vzniklo, a to ve Vídni. Země se zde chvěla asi 10 vteřin, byly patrné tři větší nárazy a slyšitelné dunění se ozvalo hluboko v podzemí. V tuto chvíli se na všech kolejích elektrických drah zastavil provoz a nedalo se celou hodinu telefonovat. Elektrické světlo po celou dobu zemětřesení bylo mnohem slabší a někde i úplně zhaslo. Na vídeňské radnici se zastavily veškeré hodiny. V okolí města bylo zemětřesení tak silné, že způsobilo poruchy motorů, a tak i auta, která jela po silnici, se náhle zastavila. Ve zdech budov se objevily trhliny. V bytech padaly obrazy ze stěn a nádobí o sebe zvonilo. V některých divadlech nastalo pravé zděšení a lidé prchali ve strachu, že se ně zřítí stropy. Něco takového Vídeňané ještě nikdy nezažili.

Vídeň v roce 1927

Vídeň v roce 1927

Střed tohoto zemětřesení byl v okolí Vídeňského Nového Města. Tam se protínají dvě velké trhliny v zemské kůře, z nichž jedna jde od okraje Alp přes Mürzuschlag ve Štýrsku a druhá povodím říčky Kamp. A právě v místě Vídeňského Nového Města je rovnováha zemských vrstev porušena. Když nastane jejich pohyb, může se projevit i zemětřesením, které je schopno svou okrajovou vlnou zasáhnout i naši Prahu.

Také v západních a severních Čechách se nacházejí tektonické oblasti, kde může dojít k mírnému zemětřesení. Jinak tlak zemských ker v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku je celkem vyrovnaný. Proto v našich zemích nemůže dojít k žádnému většímu zemětřesení.

Další články

Zavří­t reklamu