válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemětřesení z roku 1923 srovnalo se zemí půlku Tokia

Zemětřesení z roku 1923 srovnalo se zemí půlku Tokia
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 25 fotek+ 26 fotek

Velké zemětřesení v Kantó nebo také Velké tokijské zemětřesení se odehrálo 1. září roku 1923. Bylo zničeno nejen město Tokio, ale mnohem více byla zasažena také Jokohama. Bylo to nejničivější zemětřesení s nejvíce oběťmi v japonské historii.

Tomáš Chalupa 9. listopadu 2019

Epicentrum zemětřesení bylo v mořských hlubinách u ostrova Izu Ōshima v zálivu Sagami. Z geologického hlediska bylo vyvoláno tím, že se Filipínská zemská deska zanořovala pod Ochotskou zemskou desku v místě zlomu Sagami.

Síla zemětřesení se odhaduje na 7,9 až 8,3 stupně Richterovy stupnice. Různé zdroje uvádějí dobu trvání zemětřesení 4 až 10 minut. K zemětřesení došlo v čase 11:58, kdy si většina Japonců vařila oběd. Tehdejší Tokio i Jokohama se v drtivé většině skládalo z dřevěných domů. V nich vypukly četné požáry, které zachvátily obě města. 90 procent obyvatel Jokohamy se ocitlo rázem bez domova, 60 procent obyvatel Tokia na tom bylo stejně. Ohnivá bouře v Tokiu zahubila 38 000 lidí.

Císař s císařovnou byli tou dobou na dovolené v horách a zřejmě si tím zachránili život. Pravděpodobně nejhorší situace nastala, když se na 40 000 dělníků v záchvatu paniky snažilo najít spásu v otevřeném prostoru v Rikugun Hondžo Hifukušoho. Tady je obklopily vysoké plameny a až na 300 lidí zaživa uhořelo.

Zemětřesení si celkově vyžádalo na 142 000 obětí. Aby toho nebylo málo, Japonci svůj hněv obrátili proti korejským imigrantům. Začala se totiž šířit fáma, že Korejci, jejichž zemi Japonci okupovali, se mstí tak, že otrávili studny a zdroje vody. Korejci tak byli masakrováni a odhadem jich bylo zabito kolem 6000.

Trvalo velmi dlouho, než se podařilo obě města obnovit. Navíc opět byly všechny domy ve městě postaveny ze dřeva, což mělo později neblahé následky při americkém bombardování zápalnými bombami, kdy opět lehlo plamenem téměř celé Tokio.

Zemětřesení zažila i česká cestovatelka Barbora Markéta Eliášová, která je popsala v knize V Japonsku v dobách dobrých i zlých.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu