válkaČeskoslovenskoobjevy

Zemětřesení v Mexiku odhalilo uvnitř aztécké pyramidy dvě tajemná chrámová dvojčata

Zemětřesení v Mexiku odhalilo uvnitř aztécké pyramidy dvě tajemná chrámová dvojčata
Zdroj: iflscience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Zemětřesení o síle 7,1 Richterovy škály, které loni v září zasáhlo Mexiko, přineslo smrt bezmála 370 lidem a způsobilo i značné materiální škody. Mimo jiné i na historických památkách. Současně tato přírodní katastrofa pomohla archeologům objevit dva starobylé chrámy, ukryté uvnitř větší pyramidy.

Yvonne Pokorná 17. srpna 2018

Jednou ze staveb poškozených loňským zemětřesením byla i pyramida v archeologické lokalitě Teopanzolco na jihu Mexika. Ve snaze zjistit rozsah jejího poškození, použili vědci z mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH) radar. Ke svému překvapení objevili v nitru pyramidy pozůstatky dvou chrámů – dvojčat. Jeden byl zasvěcen bohu deště a úrody Tlálocovi a druhý, umístěný na opačné straně, bohu slunce a války zvanému Huitzilopochtli. Oba chrámy jsou však bohužel ve špatném stavu, jednak kvůli vlhkému prostředí a také následkem zemětřesení.

Kromě základů chrámu s rozměry 4 x 6 metrů archeologové objevili také sadu keramického nádobí a kadidlo. Mezi zdmi chrámu odkryli rovněž zbytek sloupu zdobený štukem. Podobně byly vyzdobeny zřejmě i vnitřní zdi chrámu, které ovšem intenzivní vlhkost téměř zcela zničila.

“Přes to všechno, co zemětřesení způsobilo, musíme být vděční, že tento přírodní jev odhalil tuto tak důležitou strukturu,” řekla na tiskové konferenci Isabel Campos Goenagaová, ředitelka centra INAH Morelos. Nález kromě jiného změnil datování archeologického naleziště. Hlavní stavby v oblasti Teopanzolca, tedy včetně pyramidy, datují historici zhruba do 13. století našeho letopočtu. Spadají tak do postklasického období aztécké kultury, kterou historici ohraničují lety 1200 až 1521, kdy Aztékové podlehli španělským dobyvatelům. Nově nalezený chrám však vznikl o něco dříve, v letech 1150 až 1200. Jeho staviteli byli příslušníci kultury Tlahuica, jednoho z aztéckých národů žijících v Mexiku. Pro tento lid nebylo ničím neobvyklým budovat nové stavby na platformách starších struktur.

Další články

Zavří­t reklamu