válkaČeskoslovenskoobjevy

Země a Měsíc vznikly srážkou dvou planet, zjistili vědci

Země a Měsíc vznikly srážkou dvou planet, zjistili vědci
Zdroj: dailymail.co.uk

Země vznikla tak, že se srazila s planetou Theia. Po srážce se oddělilo nové těleso, náš Měsíc. Vědci nyní nově zjistili, z čeho je vlastně utvořen Měsíc. Jsou to jak části planety Theia, tak naší Země.

Tomáš Chalupa 6. února 2016

Celá ta obří srážka nastala před 4,5 miliard let. Tehdy do naší Země narazila planeta velikosti Marsu. Říká se jí Theia. Obě planety si vyměnily ohromné množství prachu a usazenin.

Dříve se mělo za to, že Měsíc vznikl z planety Theia, ale dnes převládá názor, že se utvořil z úlomků obou planet. Svědčí o tom fakt, že Země a Měsíc mají stejnou úroveň izotopů kyslíku. Každá planeta v naší Sluneční soustavě má originální „podpis“ v podobě úrovně izotopů kyslíku. Jen Země a Měsíc mají tyto „podpisy“ zcela stejné. Měsíc tedy minimálně zčásti musel vzniknout z naší planety. „Theia se důkladně proměnila v Zemi a Měsíc a dokonce se mezi ně rozmělnila,“ tvrdí profesor Edward Young z Kalifornské univerzity.

Celá teorie o srážce s planetou Theia zdaleka není nová. Nové je ovšem to, že Theia nevytvořila Měsíc. Ten vznikl právě z mixu hornin a usazenin obou planet. S trochou nadsázky se tedy dá říct, že Měsíc má dvě matky, které ho přivedly na svět – Zemi a Theiu.

Další články

Zavří­t reklamu