válkaČeskoslovenskoobjevy

Země se roztáčí rychleji, období zpomalování skončilo

Země se roztáčí rychleji, období zpomalování skončilo
Zdroj: pixabay.com

Země nerotuje stále stejně, přestože se nám to může zdát divné. Rok má přece 365 dní, Země se tedy tolikrát otočí kolem své osy, než oběhne Slunce. Jenže před stovkami let se Země otáčela mnohem rychleji, za jeden oběh Slunce stihla 420 otočení.

Tomáš Chalupa 18. ledna 2021

Později otáčení zpomalila na 410 otočení za rok. Pak se rychlost dále měnila, Země zrychlovala i zpomalovala. Největší vliv na rychlost otáčení má Měsíc, jeho slapové síly, ale roli hraje také hladina moří nebo pohyby v zemském jádru. Země je v tomto směru poměrně živé a nestabilní těleso, jeho rychlost otáčení se tak stále mění.

Od roku 2005 se rotace Země pomalovala. Nešlo samozřejmě o nijak dramatické změny, řádově se den prodlužoval o milisekundy. Až do loňského roku tak byly stále delší dny, letos poprvé se den zkrátil o 0,5 milisekundy. To je samozřejmě malý rozdíl, ale zřejmě tak začíná perioda zrychlující rotace Země.  Měřením těchto hodnot se zabývá americká Služba pro měření zemské rotace (Earth’s Rotation Service), která ve svém výhledu předpovídá i pro letošek zrychlující se tempo rotace.

Thumbnail # Pozor! Tenhle rok bude o vteřinu delší. Země se letos točí pomaleji
Mohlo by Vás zajímat:

Pozor! Tenhle rok bude o vteřinu delší. Země se letos točí pomaleji

Reakcí na tuto situaci by mohlo být zavedení přestupné sekundy. Ta se používá právě pro vyrovnávání podobných rozdílů. Zda a kdy bude ale případně zavedena, si zatím odborníci netroufají odhadnout. Zavedení přestupné sekundy navíc komplikuje fungování některých počítačových systémů, takže se s ní musí velmi šetřit. Typickým příkladem je časová základna GPS, která běží kontinuálně bez vkládání přestupných sekund. Za dobu existence GPS se nashromáždil rozdíl 17 sekund mezi časem GPS a koordinovaným světovým časem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu