válkaČeskoslovenskoobjevy

Země prolétá oblakem úlomků dávné supernovy

Země prolétá oblakem úlomků dávné supernovy
Zdroj: Profimedia
+ 4 fotky+ 5 fotek

33 tisíc let už naše Země prolétá oblakem zbytků dávné supernovy. Vědci to zjistili při výzkumu na mořském dně, kde se vyskytuje vzácný izotop železa charakteristický pro supernovy.

Tomáš Chalupa 16. července 2021

Železo-60 je vzácný izotop, který nebyl na Zemi nalezen poprvé. Čas od času se jej podaří někde najít, což ale ve výsledku jen zvyšuje pravděpodobnost, že se na Zemi dostává z vesmíru, a tudíž že zřejmě prolétáme jakýmsi „oblakem“, který vytvořily zbytky explodující supernovy. Poločas rozpadu tohoto izotopu je 2,6 milionů let. Úplně se tedy rozpadne až za 15 milionů let. To ale znamená, že nemůže pocházet ze Země.

Astrofyzik Anton Wallner z Australské národní univerzity se tímto tématem dlouhodobě zabývá. Původně se domníval, že izotopy železa-60 na Zemi padaly přibližně před 6 až 2,5 miliony let. Jenže byly nalezeny mnohem mladší izotopy. V Antarktidě byly tyto izotopy objeveny ve vrstvě, která vznikla před 20 lety. To znamená, že izotopy nemohly dopadnout před miliony let. Musely dopadnout zcela nedávno.

Thumbnail # Nový teleskop zachytil záhadný signál z vesmíru
Mohlo by Vás zajímat:

Nový teleskop zachytil záhadný signál z vesmíru

Navíc astronomové před několika lety objevili tyto izotopy i ve vesmírném prostoru kolem Země. Z toho vědci usuzují, že se právě naše planeta pohybuje v něčem, čemu se říká lokální mezihvězdný mrak, který je složený z plynu, plazmy a prachu. Do tohoto mraku jsme vlétli před 33 tisíci lety. Vědci se nyní jen dohadují, kdy vlastně došlo k oné explozi supernovy, která po sobě tento oblak zanechala.

 

Další články

Zavří­t reklamu