Tvar Země, jak vidno, není zdaleka dokonale kulovitý

Tvar Země, jak vidno, není zdaleka dokonale kulovitý | zdroj: messagetoeagle.com


Země není kulatá, je spíše jako brambor, ukazuje unikátní model

TÉMATA: země | planety

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2017 | 09:00

Země je kulatá, učíme se už od mala. Jenže Země není tak úplně kulatá. Je to taková neforemná hrouda podobná bramboře, která má do přesného kulovitého tvaru hodně daleko. Zjistili to vědci z Evropské vesmírné agentury, kteří sestavovali unikátní model naší planety.

Vědci sestavili gravitační model Země, kterému se odborně říká geoid. Na první pohled je zřejmé, že Země není pravidelná koule. Je to dáno právě gravitací, která není na všech místech planety stejná. Má na ní vliv mnoho faktorů, jako větry, příliv a další. Právě proto je třeba na Islandu větší gravitace než v Indii. 

Země má na svém rovníkovém obvodu 40,075 km, zatímco obvod od pólu k pólu je 40,008 km. I tato čísla dokazují, že ke kouli má zeměkoule daleko a je tak trochu zploštělá. Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že ony rozdíly v gravitaci jsou naprosto zanedbatelné a nijak konkrétně se neprojevují. Tedy pokud tím nemáme na mysli samotný tvar Země. Takže možná bychom měli poopravit naše učebnice a přestat mluvit o Zemi jako o zeměkouli. Lepší by byl výraz zeměbrambora.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu