válkaČeskoslovenskoobjevy

Země byla možná kdysi jen velkým vodním světem

Země byla možná kdysi jen velkým vodním světem
Zdroj: wallpaperbetter.com

Když byla naše planeta velmi mladá, vypadala úplně jinak, než jak ji známe dnes. Víme, že Země byla plná superkontinentů, ale možná existovalo také období, kdy byla všude prakticky jen voda. Země coby jeden velký vodní svět přitom podle klasických teorií nikdy nebyla.

Tomáš Chalupa 7. dubna 2020

Před 3,2 miliardami let byla možná Země jen velkou vodní plochou. Byla ještě jako planeta velmi mladá, zrodila se o 1,2 miliardy let předtím. Podle vědců o tom vypovídá analýza vzorků hornin z tohoto období. Ty obsahují vysoké procento izotopů kyslíku 16 oproti nízkému podílu kyslíku 18. To ukazuje na to, že tyto horniny pocházející ze dvou oblastí v Austrálii byly kdysi mořským dnem, a nikoliv pevninou.

Pokud je ovšem tato teorie pravdivá, pak to přináší celou řadu otázek. Například kdy vlastně začaly nad hladinu vstupovat první kontinenty a kde se začala objevovat sladká voda. To jsou věci, které zatím vědci nevědí a přiznávají, že je mnoho věcí, které by bylo potřeba redefinovat. Hlavním úkolem proto je nyní zjistit, kdy vlastně období vodního světa skončilo. Je proto v plánu analyzovat mladší horniny, kde by se opět pomocí poměru izotopů kyslíku 16 a kyslíku 18 určilo, zda byly součástí mořského dna, nebo už byly pevninou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu