válkaČeskoslovenskoobjevy

Zeman očerňuje Peroutku stejně jako komunisti, odhaluje nová výstava v Čapkově památníku

Zeman očerňuje Peroutku stejně jako komunisti, odhaluje nová výstava v Čapkově památníku
Zdroj: archiv
+ 5 fotek+ 6 fotek

Už více než rok hýbe českou společností kauza „Hitler je gentleman“. Tajemný článek, jenž podle Miloše Zemana napsal proslulý novinář Ferdinand Peroutka, se sice nenašel, ale prezident si stále trvá na svém a nemíní se ani na základě rozhodnutí soudu omluvit. Nezasvěcený člověk tak neví, co si o celé věci má myslet. I to je jedním z důvodů, proč v Čapkově památníku ve Staré Huti u Dobříše nyní otevírají novou expozici o Ferdinandu Peroutkovi.

blondie 28. dubna 2016

Ferdinand Peroutka (1895–1978) byl přítelem spisovatele Karla Čapka. Často za ním jezdíval na jeho letní sídlo ve Strži. V podkroví vily měj svůj pokoj, kterému se přezdívalo Peroutkárna. Dnes tu má expozici, kterou navštěvují turisté. Pokoj je zařízen, jako by jej novinář právě opustil.

Pokoj Ferdinanda Peroutky

Pokoj Ferdinanda Peroutky

Stejně jako expozice o Čapkově manželce Olze Scheinpflugové získala i ta Peroutkova po 18 letech novou podobu. „Obě významné osobnosti české kultury představí v širších souvislostech, než bývá obvyklé, a budou také nově prezentovat, co je dnes z jejich odkazu aktuální a inspirativní,“ řekla o nově otevřené výstavě ředitelka památníku Kristina Váňová.

V případě Peroutky se tvůrci nové expozice zaměřili také na to, jak to bylo s jeho údajnou fascinací nacismem. V poslední době se totiž na památník lidé obraceli právě kvůli již zmiňované kauze. „Přicházejí sem s fotografií článku s titulkem Hitler je gentleman, který před časem pro pobavení kolegů vytvořil jeden pražský novinář. Ptají se, zda se našel u nás a proč se o tom mlčí. Vysvětlujeme jim, že Peroutka takový článek nikdy nenapsal,“ uvedla Váňová pro ihned.cz.

Ferdinand Peroutka při psaní

Ferdinand Peroutka při psaní

Ona údajná stránka „vlevo dole“, kterou si Zeman uložil do své „fotografické paměti“, podle Váňové možná pocházela ze skript večerní univerzity marxismu-leninismu. Proti Peroutkovi totiž komunisté po celá padesátá léta vedli propagandistickou kampaň. Opakovaně ho nařkli z podlehnutí nacismu a neprávem mu přisoudili autorství článku Hitler po lidské stránce. „Byl osočován jako fašista, zaprodanec kapitálu a pravičák. Trvalo to až do dob normalizace,“ poukázala Váňová. Očerňování Peroutky minulým režimem i to, že se za totality nesmělo o něm vůbec mluvit ani psát, je podle ní hlavní důvod, proč dnes veřejnost nahlíží na jednoho z největších českých novinářů tak rozporuplně. V Čapkově památníku proto chtějí Peroutku více přiblížit současníkům, tak aby byl pochopitelný i pro školáky.

Starý gramofon s deskami

Starý gramofon s deskami

Exponáty pro výstavu získal památník nejen z vlastních zdrojů, ale i z jiných archivů. Dosud nevystavovanými dokumenty přispěla i Peroutkova dosud žijící 93letá manželka Slávka. Noblesní stolek svého dědečka památníku věnovala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

„Upozornit bych chtěla například na málo známou Peroutkovu korespondenci, krásné fotografie pořízené koncem třicátých let Václavem Palivcem na zámku v Osově a také na projekci unikátních barevných fotografií, které dokumentují osobní vkus manželů Peroutkových i jejich čilý společenský život, který vedli po roce 1955 v emigraci ve svém moderním newyorském bytě,“ láká na výstavu ředitelka památníku.

Další články

Zavří­t reklamu