válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadná obrněná Želva: československá armáda ji nechtěla, ukořistili ji nacisté

+ 1 fotka+ 2 fotky

Obrněné vozidlo Škoda PA-II bylo pro svůj vzhled přezdíváno Želva. Bylo to už na první pohled zajímavé vozidlo, ovšem armáda pro něj nakonec uplatnění nenašla. Objevilo se tak jen na vojenských přehlídkách.

Tomáš Chalupa 19. ledna 2015

Výroba Želvy (jinak vozidlu opravdu nikdy nikdo neřekl) začala v roce 1923. Za její konstrukcí stál bývalý velitel obrněného vlaku poručík František Berger. Vozidlo charakterizoval mimořádně elegantní zaoblený tvar, který však nebyl samoúčelný, sloužil k pasivní ochraně posádky v duchu tehdejších znalostí o balistice. Na druhou stranu se díky tomu stal stroj velmi náročný na výrobu a také byl drahý.

Vůz mohl jet rychlostí až 70 km/h a byl vyzbrojen čtyřmi kulomety tak, že mohl pálit na všechny strany. Želva byla mimořádně spolehlivá, což zdaleka neplatilo o všech podobných strojích té doby. Potvrdilo se to při vojenském cvičení, kdy Želvy jely z Milovic do Žiliny, Košic, Bratislavy a Prahy a zpět do Milovic trať dlouhou 1600 kilometrů. Denně přitom urazily na tehdejší dobu nevídaných 400 kilometrů.

Jenže spolehlivost ani elegantní tvary bitvy nevyhrávají. Armáda provedla své vlastní zkoušky a Želva se jí příliš nezamlouvala. Pancéřování bylo slabé, 5,5 mm mělo odolat maximálně výstřelu z pušky. A také výzbroj nevyhovovala. Kulomety se nedá bojovat proti kanónům, kterými byly vyzbrojeny tehdejší obrněnce. Armáda sice převzala všech 12 vyrobených kusů, ale do bojové sestavy je nikdy nezařadila. Předvedly se jen na vojenských přehlídkách, ale armáda nakonec tři kusy prodala rakouské policii a zbytek později policii československé.

Přesné akce Želv v rámci policie nejsou příliš dobře popsané, zřejmě se podílely na obnovování pořádku v neklidném pohraničí. Jedna Želva, kterou ukořistili po okupaci v roce 1939 nacisté, byla vybavena anténou a zařazena jako vysílací vůz k divizi SS Grossdeutschland. Je velmi pravděpodobné, že tato Želva se podívala i do Ruska v rámci operace Barbarossa. Její další osud však není znám.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu