Podivný železný sloup tyčí ze země v německém národním lese Naturpark Kottenforst.

Podivný železný sloup tyčí ze země v německém národním lese Naturpark Kottenforst. | zdroj: general-anzeiger-bonn.de


Železný muž: kdo a proč zasadil v lese podivný menhir a jak to, že nereziví?

TÉMATA: archeologie | out-of-place artefakty | německo

user-avatar

Tyrion

15. 11. 2015 | 13:00

Mezi unikátní artefakty, které není jednoduché vysvětlit, patří i železná stéla umístěná v německém národním lese Naturpark Kottenforst nedaleko Bonnu. Jde o jedinou památku svého druhu v Evropě, vzácně odolávající zubu času.

Der Eiserne Mann, v češtině Železný muž, je hranatá kovová tyč zapuštěná z velké části do země. Vystupuje asi 1,47 metrů nad zemí, zatímco dalších 2,7 metrů se skrývá pod povrchem, což vysvětluje, proč se jej dosud nezdařilo nikomu vytáhnout ze země. Jak pokusy ukázaly, se sloupem ani traktor nepohne.

Vznik a původní účel tohoto pilíře se nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Po staletí jej proto obklopovaly četné příběhy a legendy, stejně jako nejrůznější spekulace. Poprvé se o něm zmiňuje dokument z roku 1625. V té době menhir sloužil jako hraniční ukazatel mezi vesnicemi Alfter a Heimerzheim nedaleko římského akvaduktu. Na místě, kde stojí nyní, byl umístěn z popudu arcibiskupa a kurfiřta Clemense Augusta v roce 1727, aby označil hlavní trasu loveckých stezek mezi rokokovými zámky Augustburg v Brühlu a Herzogsfreude v Röttgenu.

Železný pilíř po staletí nereziví.

Co je na Železném muži nejzvláštnější, je to, v jak úžasném stavu se dochoval do dnešních dní. Ačkoliv je přinejmenším 600 let soustavně vystaven povětrnostním vlivům, téměř nekoroduje a nelze na něm najít žádné významnější stopy po rzi, která se běžně utváří účinkem vlhkého prostředí a kyslíku. Dlouho se proto mělo za to, že sloup byl vyroben z neznámého kovu, až metalurgický výzkum v 70. letech ale zjistil, že byl odlit ze surového železa, což by odpovídalo středověkým metodám metalurgie.

Pár podobně zachovalých železných sloupů se dá sice najít i v Asii, ale v rámci Evropy jde o naprostý unikát, a tím o takzvaný out-of-place artefakt. Není přesně známo, kdo, kdy a proč ho vytvořil a kde vlastně původně stál. Dnes je populárním cílem turistů a cyklistů a místem k setkávání lidí. Někteří z těch, co v jeho blízkosti tábořili, tvrdí, že v noci odtud slyšeli podivné zvuky a zahlédli zvláštní světla.

user-avatar

Tyrion

15. 11. 2015 | 13:00

Zavří­t reklamu