válkaČeskoslovenskoobjevy

Železná panna, děsivý popravčí nástroj, v jehož existenci se dlouho nevěřilo

Železná panna, děsivý popravčí nástroj, v jehož existenci se dlouho nevěřilo
Zdroj: thevintagenews.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Železná panna byl mučící a popravčí nástroj, který byl dlouho považován za vymyšlený. Nikdo nechtěl příliš věřit, že se takové děsivé zařízení skutečně používalo. Ovšem historické důkazy jsou bohužel nezvratné. V útrobách této děsivé vraždící skříně našli smrt skuteční lidé.

Tomáš Chalupa 9. října 2017

Je ovšem dodnes nejisté, kdy se vlastně s používáním železné panny začalo. Dříve se mluvilo o středověku, ale pro toto období důkazy chybějí. První reálné zmínky o železné panně pocházejí až z roku 1793, kdy ji popsal německý filozof a archeolog Johann Philipp Siebenkees. Ten psal o tom, že se železná panna použila poprvé 18. srpna roku 1515. Byl jí popraven jistý mincovník. Byl uvězněn do této schrány s dlouhými hřeby, které ho jednoduše probodaly.

To byl ostatně princip železné panny. Oběť byla do ní vložena a ve chvíli, kdy se zavřely dveře, bodce probodly orgány v těle. Bodce ale byly krátké, takže zranění nebyla smrtelná, alespoň ne ihned. Oběti umíraly v železné panně dlouhé hodiny. Příčinou nebyla ani tak samotná zranění, jako spíše krvácení. Jako nejděsivější je považováno umístění dvou bodců tak, aby propíchly oči odsouzeného. Ten tak ke vší hrůze ještě okamžitě oslepl.

Zřejmě nejznámější železná panna byla v Norimberku. Byla postavena v 19. století a zničena byla při náletu v roce 1944. Mnoho železných panen je také vystaveno v muzejích po celém světě. Jedna je vystavena i v Muzeu mučících nástrojů v Praze.

Další články

Zavří­t reklamu