válkaČeskoslovenskoobjevy

Zelené srdce Bogoty: Obytná budova je největší vertikální zahradou na světě

Zelené srdce Bogoty: Obytná budova je největší vertikální zahradou na světě
Zdroj: odditycentral.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Bujnou zelení porostlá budova Santalaia v kolumbijské Bogotě je označována za jednu z nejúžasnějších zahrad světa. Rostliny pokrývají více než 3 000 metrů čtverečních povrchu tohoto 11 poschoďového obytného domu, čímž jej pasují na největší vertikální zahradu na světě.

Yvonne Pokorná 28. června 2018

Vertikální zahrada na obytném domě Santalaia v kolumbijské Bogotě je výsledkem spolupráce španělských zahradních designérů společnosti Paisajismo Urbano a kolumbijské firmy Groncol. Dokončena byla na sklonku roku 2015 po osmi měsících plánování a dalších osmi měsících tvrdé práce. Dnes je nazývána “zeleným srdcem Bogoty” a slouží jako ikona udržitelného rozvoje i připomínka toho, jak důležitou roli hrají rostliny v našich každodenních životech.

Největší vertikální zahrada světa obsahuje 115 000 rostlin deseti druhů a pěti různých rodů, které vybral Ignacio Solano (šéf Paisajismo Urbano) se svým týmem během expedice v kolumbijském deštném pralese Chocó. Při výběru museli zvážit řadu věcí, jako například jak se budou rostliny navzájem ovlivňovat. “Výběr rostlin je v tomto typu zahrad zásadní, protože biodiverzita vertikálního ekosystému umožňuje interakci jak mezi rostlinami, tak i mikroorganismy,” uvedl Solano.

Zeleň na zdech budovy zlepšuje ovzduší.

Zeleň na zdech budovy zlepšuje ovzduší.

Další velkou výzvou byla obrovská plocha povrchu, kterou bylo potřeba pokrýt velkým počtem rostlin. Ovšem tím nejtvrdším oříškem bylo vymyslet zavlažovací systém, který by rostliny v centru města udržel naživu. Za tímto účelem firma použila patentovaný systém, který se skládá z více než 40 zavlažovacích sektorů, automaticky regulovaných v závislosti na vlhkosti a slunečním svitu. Tento systém byl rovněž navržen tak, aby recykloval veškerou zbytkovou vodu stékající po zelených stěnách budovy a rovněž odpadní vodu generovanou obyvateli domu.

Smyslem vytvoření největší vertikální zahrady na světě nebylo jen ozelenit budovu a vyslat jistý vzkaz. 115 000 živých rostlin pnoucích se po stěnách obytného domu plní mnohem významnější úkol. “Vertikální zahrada těchto rozměrů je schopna produkovat kyslík, který spotřebuje více než 3100 lidí ročně. Zpracuje kolem 775 kilogramů těžkých kovů, vyfiltruje více než 2000 tun škodlivých plynů a zachytí přes 400 kilogramů prachu,” vypočítá přednosti zahrady firma Paisajismo Urbano. Jak dále uvádí, 115 000 rostlin je s to kompenzovat uhlíkovou stopu, kterou zanechá sedm stovek lidí, a zbaví vzduch emisí ze 745 aut.

Bujná vegetace rovněž slouží jako přirozená izolace budovy, neboť snižuje teplotu za horkých letních měsíců a tím i používání klimatizace.

Představme si, jak by se životní prostředí proměnilo, kdyby se stovky podobných budov stavěly v mnoha rušných městech po celém světě! https://www.youtube.com/watch?v=8TRtGoHnNsQ

Další články

Zavří­t reklamu