Jedno ale musíme uznat: takhle v kontrastu s modrým nebem a obklopující zelení působí celá scenérie velmi impozantně.

Jedno ale musíme uznat: takhle v kontrastu s modrým nebem a obklopující zelení působí celá scenérie velmi impozantně. | zdroj: syducate.com


Zelené jezero přes noc zrůžovělo. Vědcům to vůbec nejde na rozum

TÉMATA: jezero | Indie | přírodní úkaz

user-avatar

Marta Šindlauerová

1. 07. 2020 | 09:30

Jezero Lonar, vzdálené 500 kilometrů od indické Mumbaje, má také druhé jméno - kráter Lonar. A to proto, že tato přírodní vodní nádrž vznikla asi před 50 000 lety pádem meteoru. Objevil se tak kráter, který je dokonce největším čedičovým kráterem na světě. A teď se v něm dějí prapodivné věci.

Voda v tomto jezeře se kvůli vysoké slanosti čas od času mění ze zelené do odstínů červené, vždy to však probíhá postupně a v rámci několika dnů. Nedávno se ovšem stalo něco neobvyklého. Voda prudce změnila barvu během jediné noci! A ne do obvyklé červené, ale do růžové.

Přírodovědci se domnívají, že se v jezeře kvůli velmi suchému období rapidně zvýšila slanost, a to způsobilo rozmnožení specifických řas. Nejspíše se jedná o řasy typu Dunaliella salina, které jsou v klidovém režimu zelené, ale jakmile jsou vystaveny nějakému typu stresu – v tomto případě extrémně slané vodě – produkují tyto organismy beta karoten, jenž zbarvuje vodu do červených a růžových odstínů. Podobné věci se dějí i v jezeře Hillier v Austrálii, to je však růžové celý rok; barevnými změnami se proslavilo také íránské jezero Urmia, které z výše uvedených důvodů růžovatí hlavně během horkých letních dnů.

Jezero Lonar se poslední měsíce také potýká s rapidním úbytkem vody, což příspívá k ještě vyšší a agresivnější salinitě. To, že by proces zbarvení proběhl tak rychle, to je opravdu velká vzácnost, a vědci doufají, že ze získaných vzorků vody brzy zjistí více informací.

 

user-avatar

Marta Šindlauerová

1. 07. 2020 | 09:30

Zavří­t reklamu