válkaČeskoslovenskoobjevy

Zednářské lóže byly plné mopsů. Stali se symbolem tajného řádu

Zednářské lóže byly plné mopsů. Stali se symbolem tajného řádu
Zdroj: messynessychic.com

Aby se člověk v Evropě stal členem jedné ze zednářských lóží, musel být vlastníkem psa zvaného mops. Malý pejsek s připláclým čumákem, neustále funící a nijak moc pěkný, byl vstupenkou mezi evropskou intelektuální a obchodní elitu, kterou ale nesnášel papež.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2018

Mopsy milovali už čínští císařové, jejich fanouškem byl také francouzský filozof Voltaire nebo britská královna Viktorie. Za krále Viléma III. Oranžského byl mops chápán jako symbol volnomyšlenkářství a také loajality s myšlenkami revoluce. A stal se také symbolem Svobodných zednářů.

Vše začalo v Německu, když v 18. století papež Klement XII. zakázal římským katolíkům, aby se přidávali k lóžím Svobodných zednářů. Kdo se zákazu protivil, toho čekala exkomunikace z církve a věčné zatracení. Svobodné zednáře založil v roce 1740 Clement August z Wittesbachu.

Zednáři byli mopsy doslova posedlí. Členové řádu museli nosit cosi na způsob psích obojků, pokud chtěli vstoupit do místnosti, museli zaškrábat na dveře, jako to dělali psi. Novic řádu musel projít zasvěcovacím rituálem, při kterém musel štěkat a přísahat věrnost mopsům. Také musel líbat sochu mopse. Tu mimochodem vytvořil německý výrobce porcelánových soch Joachim Keandler.

Kdo iniciačním rituálem prošel, dostal kolem krku stříbrný medailon, na kterém byl vyryt mops, jak jinak. Mops byl zkrátka symbolem zednářů, a to až do počátku 20. století, kdy se od tohoto symbolu začalo upouštět.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu