Model kruhové vikingské pevnosti | zdroj: www.gizmodo.com


Ze země se vyloupla kruhová pevnost! Postavili ji Vikingové kvůli invazi do Anglie!

TÉMATA: středověk | archeologie | opevnění | vikingové

Za senzační objev poslední doby považují historici nález vikingské pevnosti na největším dánském ostrově Zealandu. Kruhová opevněná stavba zřejmě obávaným normanským nájezdníkům sloužila jako odrazový můstek k dobytí Anglie.

user-avatar

Jan Kyzlink

12. 09. 2014 | 00:31

Archeologové vykopávají základy středověké pevnosti po Vikinzích

V Dánsku se sice již nacházejí čtyři další podobné pevnosti, ale tahle je první, kterou zde archeologové našli po dlouhých 60 letech, a proto tak jásají. S průměrem okolo 145 metrů je třetí největší v pořadí.

Archeologický tým,který objevil pevnost

K objevu archeologům pomohly moderní technologie, konkrétně technika zvaná gradiometrie, která dokáže detekovat změny v magnetickém poli země a označit tak místo, kde došlo v minulosti k lidskému zásahu. „Technika nám dala překvapivě přesný obraz pevnosti a díky ní jsme přesně věděli, kde začít kopat,“ uvedl profesor středověké archeologie z univerzity v Aarhusu Søren Sindbæk.

Obraz pevnosti získaný díky družicové gradiometrii

Vzorky z pevnosti už byly zaslány k laboratorním testům, aby určily přesné stáří pevnosti. Zatím se odhaduje, že je 1000 let stará a mohla být postavena za vlády vikingského krále Haralda Modrozuba (asi 911 – 986), podle nějž Sony Ericsson pojmenoval novou technologii Bluetooth. Jiní její stavbu přisuzují Haraldovu synu, Svenu I. Dánského, jenž na začátku 11. století dobyl celé Norsko i Anglii. Možná právě kvůli chystaným válečným výbojům na britské ostrovy tahle pevnost vlastně vznikla.

Vikingové ze seriálu 

Archeologové dosud celou pevnost ještě neodkryli, avšak už teď předpokládají, že by se v jejím okolí mohly nacházet také pro Vikingy typické dlouhé domy. Nicméně něco zvláštního už přece jen objevili: zbytky čtyř spálených dveří z masivního dřeva dávají tušit, že je někdo během útoku vyhodil do povětří!

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Jan Kyzlink

12. 09. 2014 | 00:31

Zavří­t reklamu