válkaČeskoslovenskoobjevy

Že hoří při protestech žlutých vest Paříž je fake news, takhle vznikla

Že hoří při protestech žlutých vest Paříž je fake news, takhle vznikla
Zdroj: boredpanda.com

O protestu tzv. žlutých vest ve Francii se hodně píše. Některé weby a servery líčí dramatické scény, demonstrace, konflikty a také požáry. Agentura AFP ukázala, že ne všechno je tak horké, jak se zobrazuje. Například hořící Paříž je nesmysl, to se jen fotografové opravdu hodně snažili vytřískat z celé záležitosti maximum. A navíc jde o fotomontáž.

Tomáš Chalupa 15. prosince 2018

S tímto výsledkem seznámila jako první své čtenáře francouzská agentura AFP.

„Na perspektivě záleží, a stejně tak na datech a místech. Obě fotky byly pořízeny během dvou různých dnů na dvou různých místech. Kritizovat média za nedostatečné pokrytí protestů je legitimní, ale tohle zrovna není nejlepší příklad,“ napsala AFP.

Odkazovala se tím na fakt, že mnoho alternativních nebo konspiračních webů tvrdilo, že média záměrně neinformují o plném rozsahu protestů, zamlčují střety demonstrantů s policií nebo právě rozsáhlé požáry, které údajně při protestech vznikají. A některé z těchto webů jako důkaz použily právě fotografii, která na první pohled vypadá jako dramatický záběr požáru přímo v centru Paříže. Ve skutečnosti je to zvětšený miniaturní ohýnek z úplně jiného místa, který někdo photoshopem šikovně přidal k záběru Vítězného oblouku v centru Paříže. Znovu se tak ukazuje, že fake news a nejrůznější podvodné články se dají vyrobit poměrně jednoduše. Ostatně u nás s tímto fenoménem máme také své zkušenosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu