válkaČeskoslovenskoobjevy

Ze dna Baltského moře bylo vyloveno 900 lahví alkoholu. Sto let staré likéry a koňaky jsou nejspíš stále pitelné

Ze dna Baltského moře bylo vyloveno 900 lahví alkoholu. Sto let staré likéry a koňaky jsou nejspíš stále pitelné
Zdroj: allthatsinteresting.com

Z 1. světové války pochází náklad lahví, které vylovil švédský potápěčský tým Ocean X. Průzkumnici si myslí, že zásilka mohla být určena samotnému carovi.

Simona Knotkova 13. prosince 2019

Dne 19. května 1917 narazila německá ponorka ve vodách Alandského moře na švédskou loď Kyros. Švédi byli za války neutrální, ale pod palubou vezli náklad, se kterým mířili do ruského přístavu. Němci si proto měli důvod myslet, že se jedná o válečné zásobování nepřítele, a loď nařídili potopit. Celá její posádka byla přemístěna na jiné plavidlo a mohla se vrátit zpátky do vlasti. Na potopený vrak narazili potápěči už v roce 1999. Teprve letos se švédským potápěčům podařilo trosky vylovit. Mezi nimi bylo objeveno i 900 lahví sto let starých koňaků a likérů.

„Je to fantastické. Trvalo nám dvacet let, než jsme tento historický poklad vylovili nad hladinu. Velká část lahví je stále v dobrém stavu, ale skutečnou kvalitu nám odhalí teprve analýza,“ sdělil zakladatel Ocean X a vedoucí expedice Peter Lindberg.

Podle průzkumníků byl náklad určen ruské aristokracii, dost možná rovnou caru Mikulášovi II. Celkem ze dna vytáhli patnáct beden bylinného likéru Benedictine a padesát beden dnes již neprodávaného koňaku De Haartman & Co. Zátky některých lahví se tlakem vody vtlačily dovnitř, což způsobilo, že byl jejich obsah smíchán se sedimentem. Jiné ale vypadají neporušené a díky příhodným podmínkám v chladu a stínu by tak stále mohly být pitelné. Pokud bude jejich neporušenost potvrzena i rozborem, již brzy si je budou moci za vysoké částky koupit sběratelé na aukci.

Kromě lahví byly uvnitř vraku nalezeny části pistolí a nábojů. Loď také převážela ocel a strojní součástky. Potápěči se proto domnívají, že Kyros nepřepravovala pouze alkoholové zásoby pro bohaté Rusy, ale opravdu se podílela na pašování válečných zásob.

„Význam této události nejde přecenit. Nejedná se pouze o nález vzácných koňaků a likérů, ale také součást historie bývalého imperiálního Ruska,“ stojí v prohlášení Ocean X.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu