válkaČeskoslovenskoobjevy

Zděšení vědců: „Stonehenge“ v Německu sloužilo k rituálním vraždám!

Zděšení vědců: „Stonehenge“ v Německu sloužilo k rituálním vraždám!
Zdroj: news.com.au
+ 3 fotky+ 4 fotky

Starodávný dřevěný henge objevený nedaleko Berlína vydal své strašlivé tajemství a přidal nelichotivý aspekt prehistorickým monumentům, jako byl slavný Stonehenge. Němečtí archeologové v něm odkryli ostatky násilně usmrcených žen a dětí!

Yvonne Pokorná 27. září 2018

Kruhové monumenty jako britské Stonehenge jsou starší, než kam sahá lidská paměť. Příběhy o druidech a jejich magických obřadech vznikly až dlouho poté, co lidé na původní účel vztyčených kamenů zapomněli. Jen stěží lze uhodnout, jakou roli sehrály v neolitických kulturách. Víme, že mnohé z nich byly uspořádány ve shodě s postavením a pohyby Slunce a hvězd. Mohly tak plnit funkci astronomické pozorovatelny nebo být něčím, co lze nazvat kamenným kalendářem. Podle nalezených artefaktů lze usoudit, že se mohly využívat také k ceremoniím, oslavám, léčení nemocných i uctívání mrtvých. Nyní do této mozaiky vstoupil nový prvek – lidské oběti. Naznačují to poslední vykopávky u německého města Pömmelte. V roce 1991 zde byly odkryty pozůstatky pravěkého henge, který na rozdíl od svého slavnějšího vrstevníka z Wiltshire byl postaven ze dřeva. Dřevěné palisády spolu s příkopy a valy tvořily sedm soustředných prstenců, přičemž ten vnější měl průměr 35 metrů.

V místě pömmeltského henge objevili archeologové rozbité keramické poháry, kamenné sekery, mlecí kameny i zvířecí kosti, které svědčí o tom, že se zde lidé scházeli a pořádali společné akce či rituály. Radiokarbonovým datováním vědci zjistili, že henge vznikl kolem 2300 let před naším letopočtem a lidé jej užívali zhruba 300 let. Pochází tak zhruba ze stejné doby jako Stonehenge.

Pömmeltský henge měl čtyři vstupy, které souvisely s rovnodenností a slunovraty.

Pömmeltský henge měl čtyři vstupy, které souvisely s rovnodenností a slunovraty.

Poslední výzkum v Pömmelte přinesl i několik nepříjemných nálezů: ostatky žen a dětí, jejichž lebky a žebra neolitičtí lidé zpřelámali a těla bez stopy jakékoli úcty hodili do jámy nalezené uvnitř jednoho z kruhů.

“Poslední chvíle těchto obětí byly strašné; vypadá to, že je hodili nebo strčili do jámy, nejméně jeden z teenagerů měl přitom svázané ruce,” uvedl v rozhovoru pro LiveScience německý archeolog André Spatzier. S tím ovšem kontrastují hroby dospělých mužů (ve věku 17-30 let), nalezené ve vnějším kruhu. Tyto ostatky neprokazují žádné stopy po násilí a spíše se jeví, že byli pohřbeni s hlavou na východ, což poukazuje na náboženský rituál a společenský status zemřelých.

“Zůstává nejasné, zda jedinci byli rituálně zabiti nebo zda jejich smrt byla následkem mezikmenového konfliktu, jako třeba přepadení,” říká archeolog. Otázkou je, proč byly tak brutálně obětovány právě ženy a děti.

Pömmeltský henge byl zřejmě místem, kde se vykonávaly i lidské oběti.

Pömmeltský henge byl zřejmě místem, kde se vykonávaly i lidské oběti.

Vyřazení monumentu z provozu

Henge v Pömmelte dosloužil někdy kolem roku 2050 před naším letopočtem, archeologové se domnívají, že byl úmyslně zničen. V jamách po palisádách byly totiž uloženy rozbité artefakty a vnější kruh byl plný popela ze spáleného dřeva. Také příkopy byly zasypány hlínou.

„Vypadá to, že vytáhli kůly, vložili obětiny do jam a pravděpodobně spálili všechno dřevo a zasypali tím henge,“ sdělil Spatzier webu LiveScience. „Takto ukončili všechny jeho funkce. Henge byl stále viditelný nad zemí, ale jako zaházená propadlina.” Přesto si ještě nějaký čas uchoval svůj lokální význam soudě podle toho, že sem byla kolem 1900 př. n.l. přemístěna kostra jednoho muže.

Nálezy z Pömmelte dokazují, že kruhové monumenty nejsou zdaleka jen britským unikátem, jak se dříve soudilo. “Jedinečnost Stonehenge striktně řečeno spočívá v jeho monumentální megalitické architektuře,” dodává Spatzier.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu