válkaČeskoslovenskoobjevy

Zdání klame. Úzký „Koláčový dům“ je uvnitř překvapivě prostorný

Pie house, česky Koláčový dům, vyrostl na chicagském předměstí Deerfield v roce 2003. Za jeho vytvořením stojí Greg Weissman z developerské firmy Advantage Properties. Z jeho strany se nejednalo o žádný architektonický výstřelek, nýbrž o nutnost. Pozemek, na kterém měl dům vzniknout, měřil totiž pouhých 364,2 m2. Stavitel byl tak postaven před obtížnou výzvu, jak omezený prostor využít a pro budoucí obyvatele zajistit navíc solidní zázemí. Úkol splnil na jedničku a stvořil stavbu, kterou v okolí rozhodně nepřehlédnete.

Návštěvníka možná překvapí, že dům je i přes svůj úzký tvar – v nejmenším místě nedosahuje ani metr na šířku – překvapivě prostorný. Interiér o rozměru 104,2 m2, který z jednoho konce na druhý měří zhruba přes sedm metrů, obsahuje dvě ložnice, dvě koupelny a otevřený prostor v přízemí, ve kterém najdete kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Garáž součástí nemovitosti sice není, ale parkovat se dá venku před domem.

V roce 2007 byla pořizovací cena domu 284 tisíc dolarů (více než 6,2 milionů korun). V průběhu let, po odstěhování původních majitelů, se cena domu střídavě navyšovala a klesala. Když ho letos přebírali noví majitelé, stál „pouhých“ 260 tisíc dolarů (v přepočtu asi 5,7 milionu korun). Momentálně podle serveru Zillow jeho cena ještě klesá.

„Liší se od jakýchkoliv jiných domů, které byly v Deerfieldu postaveny. Těší se pozornosti chodců a cyklistů. Každý den kolem něho chodí a projíždí spousta lidí, protože je hned naproti parkoviště. Jedná se o alternativu k městskému domu bez nákladů na údržbu,“ sdělil realitní makléř Alan Berlow v rozhovoru s The Chicago Tribune.

Pokud se bude naše planeta nadále přelidňovat a bude ubývat místa k životu, kdo ví, třeba podobné domy budou naší budoucností. Jak se můžete přesvědčit v naší galerii, špatně by se nám nebydlelo. Horší už by to bylo s tou planetou…

Další články

Zavří­t reklamu