válkaČeskoslovenskoobjevy

Zdá se vám váš byt malý? Po prohlédnutí jihokorejských ubikací pro chudé už nebude

Zdá se vám váš byt malý? Po prohlédnutí jihokorejských ubikací pro chudé už nebude
Zdroj: boredpanda.com
+ 35 fotek+ 36 fotek

Malé a levné apartmány jsou alternativním bydlením pro studenty a chudé lidi z Jižní Koreje. Pro širou veřejnost je zdokumentoval fotograf Sim Kyu-dong.

Simona Knotkova 18. prosince 2019

Život v devítimilionovém Soulu je drahý a ne každý si ho může dovolit. Pro chudou část obyvatelstva asijské země a pro studenty proto existuje alternativa v podobě takzvaných Goshiwonů a Goshitelů. Za titěrný osobní prostor o několika metrech se společnou kuchyní a koupelnou tamní obyvatelé zaplatí kolem 220 tisíc jihokorejských wonů, což je cca 4200 korun. Dříve bylo toto ubytování známé zejména jako dočasné bydliště pro studenty, kteří se zde připravovali na zkoušky. Na sérii fotografií ho zdokumentoval Sim Kyu-dong, který má s tímto typem bydlení už pětiletou zkušenost.

„Pro mě je to zkrátka jen nový druh bydlení. Je mi divně, když někomu řeknu, že tady bydlím, a on se mě zeptá, na jakou zkoušku se připravuju. Rozhodl jsem se proto, že o tom udělám fotografickou sérii. Myslím, že lidem, kteří tady žijí, pomůže, když se o tom veřejnost dozví víc,“ prozradil mladý muž v rozhovoru se serverem Bored Panda.

On sám do hlavního města Jižní Koreje původně zavítal kvůli zdravotnickému studiu. Později ale přešel k fotografii. Snímky ze života v jihokorejských bytových jednotkách jsou jeho první rozsáhlejší prací.

„Před přijímacími zkouškami jsem se doslechl, že mužští ošetřovatelé si snadno najdou práci, proto jsem se rozhodl udělat si titul v tomto oboru. Postupem času mi došlo, že tato práce pro mě asi nebude ta pravá. Vyzkoušel jsem poté několik dalších zaměstnání, až jsem se našel ve fotografii. V systému, který je plný profesionálních fotografů, jsem ale zatím jen amatér,“ vypráví.

Pro začínající fotografy má radu: „Ještě předtím, než se stanete profesionálním fotografem, zeptejte se sami sebe, proč jím chcete být. Pokud je to z důvodu, že vám připadá cool být populární, přestaňte s tím. Chcete být fotografem čistě kvůli fotografování, nebo kvůli pověsti?“

Jeho snímky si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu